Co robić, gdy nadejdzie sprzeczka?

Drodzy,

Dziś przychodzę z bardzo prostym, szybkim i łatwym do wykonania ćwiczeniem :)

Po dłuższym czasie spędzania czasu w domu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą zdarzać się różnego rodzaju kłótnie czy sprzeczki. Szczególnie, gdy dzielimy z kimś pokój czy sprzęt do pracy.

Dzisiejsze ćwiczenie może pomóc Wam w kryzysowych sytuacjach, gdy emocje biorą górę.  Istotą tego zadania jest uświadomienie sobie, że mamy prawo się różnić.  Nawet, gdy myślimy, że wiemy na temat swoich dzieci wszystko i sądzimy, że wiemy co jest dla nich najlepsze. To samo z drugiej strony – dzieciom również może wydawać się, że wiedzą na temat swoich rodziców czy rodzeństwa wszystko.

To krótkie zadanie pozwoli na spostrzeżenie, że każdy z nas ma prawo się różnić. Każdy z nas ma prawo lubić i potrzebować różnych rzeczy.  Ważne jednak, aby mówić o tym w akceptujący sposób, bez oceniania.

Czasami wydaje nam się, ze to co się sprawdza u nas – sprawdzi się u innych, szczególnie dzieci. Tymczasem, może być zupełnie inaczej.

Potrzebna będzie jedynie kartka i coś do pisania.

Na kartce rysujemy klasycznego kwiatka. Musi on  mieć okrągły środek i listki, w których będziemy pisać.

Kwiatki mogą być tematyczne, natomiast zasada wpisywania jest jedna: W środku kwiatka wpisujemy co nas łączy, natomiast w listkach wpisujemy co nas różni.

• Aby przełamać lody, pierwszy kwiatek może dotyczyć wyglądu zewnętrznego. Można zadać pytanie: Co mamy wspólnego? Co mamy podobnego? A Co nas dzieli?

• Kolejny kwiatek może dotyczyć różnic i podobieństw osobowościowych (ogólnych)

• Dobrym pomysłem w obecnej sytuacji może być też kwiatek dotyczący sposobów na naukę. Czyli – Co nas różni w tym jak lubimy się uczyć i co nas łączy?

Jeżeli wpadły Wam do głowy jeszcze inne pomysły, bardzo chętnie się o nich dowiem.

Czuję się w obowiązku aby jeszcze raz powtórzyć: ćwiczenie ma służyć atmosferze AKCEPTACJI. Jeżeli dziecko mówi, że lubi się uczyć na podłodze – wyrażamy swoją akceptację, możemy dopytać z zaciekawieniem dlaczego akurat na podłodze?

Może okazać się, że rodzic napisze w jednym z listków, że czasem potrzebuje pobyć sam. To ciekawy materiał do rozmowy o swoich potrzebach.

Ważne, aby dbać o kwiatki i je podlewać  😉