"Czwartkowe spotkania z przyrodą" w PNBT.

27 lutego uczniowie SP nr 2 odwiedzili Park Narodowy „Bory Tucholskie",gdzie uczestniczyli w wykładzie pt. „Narwiański Park Narodowy – krajobraz, przyroda, człowiek”. Prelegentkami były pracownice parku, panie Marzena Bielonko oraz Monika Olszewska. Był to pierwszy w tym roku wykład z cyklu „Czwartkowe spotkania z przyrodą”, na które od 10 lat dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Czersk jeżdżą uczniowie czerskiej „dwójki”. Zainteresowanie tego typu formą poszerzania swojej wiedzy jest bardzo duże i korzysta z niego zawsze ponad 40 młodych przyrodników. Zajęcia prowadzone przez pracowników naukowych, pozwalają lepiej poznać i zrozumieć otaczający nas świat.

Tym razem mieliśmy okazję poznać Narwiański Park Narodowy ,który został powołany do istnienia w 1996 roku. Obejmuje on swym zasięgiem fragment bagiennej doliny Górnej Narwi. Narew na odcinku Parku stanowi przykład zachowanej w niezmienionym stanie wielokorytowej rzeki.

Głównym zadaniem Parku jest ochrona tej naturalnej doliny rzecznej i zachodzących w niej procesów. Park jest rezerwuarem wody i zwiedza się go korzystając z kajaków, gdyż szlaki są tu głównie  wodne, a nie piesze jak w innych parkach.  Podczas wykładu słuchaliśmy m.in. o unikatowym systemie rzeki Narwi, szacie roślinnej Parku a także świecie zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem ornitofauny. Nie zabrakło również informacji o bazie turystyczno-edukacyjnej Narwiańskiego Parku Narodowego oraz aktualnie realizowanych w tym Parku projektach. Prezentacja bogato ilustrowana była zdjęciami, także z drona. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe ołówki, kalendarze i foldery.

Pragniemy jeszcze raz podziękować Panu Burmistrzowi Przemysławowi Biesek- Talewskiemu za udostępnienie szkolnych autokarów oraz nauczycielom, którzy wielokrotnie, charytatywnie w czasie wolnym, podejmują się opieki nad uczniami podczas wycieczek przyrodniczych i wyjazdów edukacyjnych.

M. Narloch