American Day

29 listopada zorganizowaliśmy po raz pierwszy w naszej szkole „American Day”.

Dlaczego taki termin? W czwarty czwartek listopada Amerykanie obchodzą Thanksgiving Day - Święto  Dziękczynienia. To tradycyjne amerykańskie święto upamiętnia ucztę, jaką wyprawili koloniści w podziękowaniu Bogu za obfite plony oraz przetrwanie srogiej zimy, jaka dotknęła ich rok wcześniej po przybyciu z Europy do "Nowego Świata".

W tygodniu poprzedzającym „American Day”, nauczycielki języka angielskiego przeprowadzały ciekawe lekcje kulturowe (również z wykorzystaniem aplikacji Kahoot czy Learning Apps). Podczas zajęć uczniowie przygotowywali „klasowe indyki” przyozdobione piórami, na których napisali, za co i komu są wdzięczni.  Dziękowano zarówno za pokój, wolność, niepodległość, rodzinę, ale także za rzeczy na pozór bardziej zwyczajne jak  np.: ukochane zabawki, zwierzęta czy słodycze.

Stany Zjednoczone Ameryki to kraj z przedstawicielami niemalże wszystkich nacji, kontynentów i kultur – tak było i u nas. Na szkolnych korytarzach przewijali się bohaterowie kreskówek  Disney’a, Indianie, kowboje, sportowcy, gwiazdy Hollywood i inne znane postacie. Dziękujemy Julii i Natalii z kl. VIII a, które wcieliły się w rolę prawdziwie amerykańskich cheerleader’ek. Brawa należą się również naszym nauczycielkom, które przyszły tego dnia do szkoły w nieco innych niż zwykle strojach.

Podczas szkolnego „American Day” uczniowie klas I - III uczestniczyli w lekcjach kulturowych przygotowanych przez uczniów klasy Vb. Poznali oni ciekawostki na temat Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz tajniki Święta Dziękczynienia. Zajęciom towarzyszyły liczne zabawy i łamigłówki.

Na parterze i pierwszym piętrze przygotowaliśmy wystawę prac najmłodszych uczniów naszej szkoły (bohaterowie świata Disney’a i flagi amerykańskie) oraz starszych klas (skojarzenia z USA). Trzeba przyznać, że pomysły naszych podopiecznych przeszły wszelkie oczekiwania. To prawdziwe arcydzieła!!!

Mamy nadzieję, że charakter tego dnia przyczynił się do wzrostu poziomu wiedzy uczniów naszej szkoły na temat historii, kultury i obyczajów Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dzięki takim imprezom kształtujemy postawy szacunku wobec innych kultur, a także zachęcamy naszych wychowanków do przełamywania barier  w prezentowaniu swoich umiejętności (nie tylko lingwistycznych) przed społecznością szkolną.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM I ICH WSPANIAŁYM RODZICOM za zaangażowanie i wkład pracy, jaki włożyli w przygotowanie obchodów „American Day”!!!

Szczególne podziękowania należą się uczniom klas V b i VI a. Kolejny raz pokazaliście, że można na Was liczyć!!!

M. Landowska – Szpręga, J. Sikorska