Kampania "Biała Wstążka"

Iwona

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu przerwanie milczenia i rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet. Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku. Tego właśnie dnia, 25- letni Marc Lepine, uzbrojony w broń palną i nóż myśliwski wkroczył do budynku politechniki w Montrealu, celując i strzelając do kobiet. Zabił 14 studentek a 13 ranił, bo jak twierdził, kobiety nie są godne uczęszczania na uczelnie techniczne, uważał też, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności.

W ramach tegorocznej kampanii młodzież z naszej szkoły przygotowała gazetkę tematyczną przeciwko przemocy. Rozdawała ulotki z informacjami o przemocy wobec kobiet i sposobami włączenia się do walki z nią oraz symboliczne białe wstążki. Uczniowie wpisywali na tablicy hasła dotyczące tego problemu otrzymując jabłko z hasłem kampanii. Jabłka zostały sfinansowane w ramach realizacji zadań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar na lata 2017-2020 ,,Nie zamykaj oczu” oraz Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2019 oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2019.