Drugoklasiści z SP nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku z wizytą w Technikum Leśnym im. A. Loreta w Tucholi

Dnia 3 grudnia 2018 r. uczniowie klasy 2a i 2b wraz z opiekunami odwiedzili Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi.

Głównym celem wycieczki do tego miejsca były zajęcia przyrodnicze w znajdującej się w szkole sali bioróżnorodności oraz spotkanie z hejnalistami i sokolnikami.

Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na trzy grupy zajęciowe. Przyswajanie wiedzy przyrodniczej w mniejszych grupach było o wiele bardziej efektywne i wszyscy mieli okazję zabrać głos oraz sprawdzić poziom swoich wiadomości dotyczących roślinności lasu, jego mieszkańców. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z hejnalistami z koła „Jenot”. W kole tym uczniowie łączą umiejętność gry na rogu z tradycją myśliwską. Starsi koledzy zaprezentowali sygnały związane z ceremoniałem myśliwych. I tak uczniowie poznali melodie, które wygrywa się, gdy upoluje się jelenia, lisa, dzika i inne. Uczniowie technikum opowiedzieli też o budowie poroża jelenia, kozła sarny.

Kolejne zajęcia odbywały się w sali bioróżnorodności. Drugoklasiści poznali tam ucznia technikum z koła sokolników „Raróg” i jego podopiecznego raroga zwyczajnego, ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych. Koło „Raróg” opiekuje się szkolną sokolarnią, w której uczniowie układają ptaki drapieżne, zajmują się ich rehabilitacją oraz opiekują się ptakami, które z różnych przyczyn utraciły zdolność do samodzielnego życia w przyrodzie.

Sala bioróżnorodności to sala wyposażona w liczne pomoce naukowe, stoły przedstawiające gatunki zwierząt i drzew oraz inne rośliny naszych lasów. Mali uczniowie mogli utrwalić sobie nazwy drzew iglastych

i liściastych. Rozmawiali o ptakach pozostających u nas na zimę i o tych, które nas w tym czasie opuszczają oraz o zwierzętach będących pod ochroną.  Uczniowie wypowiadali się też o sposobie wykorzystania drewna w gospodarce. Zwrócono również uwagę na  temat konieczności ochrony lasu. Wspomniano o ogólnopolskiej akcji „Zabierz 5 z lasu”, która polega na tym, aby idąc do lasu na spacer, grzyby, piknik zabrać przy okazji ze sobą z lasu 5 sztuk śmieci. Śmieci te możemy potem wyrzucić do leśnego, publicznego lub swojego śmietnika. To bardzo ważna akcja, gdyż bez wkładu pieniężnego możemy las oczyścić

z różnych odpadów i śmieci. Ciekawe dla uczniów były pytania w przyrodniczym kole fortuny. Za prawidłowe odpowiedzi uczniowie otrzymywali słodkość.

Bardzo atrakcyjne, zwłaszcza dla chłopców, były zajęcia w sali z symulatorem pracy harwestera. Każdy mógł doświadczyć trudu pracy przy prawidłowym sposobie wycinania drzewostanu w lesie.

Poniedziałkowa wycieczka dostarczyła uczniom wiele cennej wiedzy dotyczącej lasu. Kto wie, może wśród niejednego uczestnika naszej wycieczki zakiełkuje chęć późniejszego kształcenia się w tym kierunku

i właśnie w Technikum Leśnym w Tucholi.

H.W.