KLASOWE ANDRZEJKI W 2a

Dnia 29 listopada 2018r.  uczniowie 2a uczestniczyli w klasowych andrzejkach. W czasie wspólnej zabawy w gronie rówieśników rozmawiali o tradycjach i zwyczajach związanych z dniem św. Andrzeja. Dzieci dowiedziały się, że kiedyś dziewczęta wróżyły sobie w wigilię św. Andrzeja, bo chciały poznać imię swojego przyszłego męża. Chłopcy natomiast imię swojej wybranki chcieli poznać wróżąc sobie w dzień św. Katarzyny (25 listopada). W czasie spotkania głośno odczytywaliśmy przysłowia związane ze św. Andrzejem oraz wyjaśnialiśmy ich znaczenie. W andrzejki nie mogło zabraknąć również tradycyjnego wróżenia, bo któż nie chciałby wiedzieć, co czeka go w przyszłości i jakie będzie miała imię przyszła dziewczyna czy chłopak. Była więc wróżba z kolorami, z kubeczkami, serca z imionami, andrzejkowa matematyka oraz wróżba z wyrzucanymi kostkami do gry. Dzieci wiedziały, że wróżby mają tylko charakter dobrej zabawy. Wiele emocji dostarczyła uczniom wróżba z butami. Wszyscy skrupulatnie pilnowali kolejności przestawianych butów. Wróżby były przeplatane dziecięcymi piosenkami o czarodziejach i wróżkach. W przerwie przy wspólnym stole smakowaliśmy babeczki przygotowane przez babcię jednego z naszych kolegów. Były przepyszne!

Po uprzątnięciu sali i ustawieniu stolików, uczniowie zapisali do zeszytów po dwa wybrane przez siebie przysłowia. Wszystkim bardzo miło i szybko minął ten nietypowy dzień zajęć szkolnych.

H.W.