Bezpieczeństwo na drodze do szkoły: Poradnik dla rodziców

Iwona

Drodzy Rodzice,

Chcielibyśmy Was poinformować, że nasza szkoła podejmuje działania w celu zapewnienia bezpiecznej drogi do szkoły dla wszystkich uczniów. Prosimy o zachęcanie dzieci do korzystania z wyznaczonych tras oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc zapewnić bezpieczeństwo na drodze do szkoły:

1. Przejścia dla pieszych: Naucz dziecko korzystać z przejść dla pieszych i zawsze przechodzić przez ulicę na zielonym świetle.
  2. Skrzyżowania: Uczyć dziecko, jak bezpiecznie przekraczać skrzyżowania. Zawsze należy patrzeć w obie strony przed przejściem przez ulicę.
  3. Chodzenie po chodniku: Naucz dziecko, aby zawsze chodziło po chodniku, jeśli jest dostępny. Jeśli chodnika nie ma, należy chodzić po poboczu drogi, z dala od ruchu pojazdów.
  4. Światła i odblaski: W ciemnościach ważne jest, aby dzieci były widoczne dla kierowców. Dlatego należy zaopatrzyć dziecko w elementy odblaskowe na ubraniach lub plecaku i zachęcać do noszenia jasnych, dobrze widocznych ubrań.
  5. Zachowanie przy autobusie szkolnym: Jeśli dziecko korzysta z autobusu szkolnego, należy nauczyć go/zachęcić do bezpiecznego zachowania się na przystanku autobusowym oraz podczas wsiadania i wysiadania z autobusu.
  6. Jazda rowerem: Jeśli dziecko jeździ do szkoły na rowerze, upewnij się, że nosi kask ochronny i jest świadome zasad bezpiecznej jazdy na drodze. Zachęcaj również do jazdy po ścieżkach rowerowych, jeśli są dostępne.
  7. Komunikacja: Ważne jest, aby regularnie rozmawiać z dzieckiem na temat bezpieczeństwa na drodze i przypominać mu o zasadach, których powinno przestrzegać.
  8. Zgłaszanie incydentów: Zachęć dziecko do natychmiastowego powiadomienia dorosłych o wszelkich incydentach lub niebezpiecznych sytuacjach na drodze.
  9. Dorosły towarzysz: Jeśli to możliwe, zorganizuj grupę dzieci, które będą szły razem do szkoły, co zwiększy bezpieczeństwo każdego z nich.
  10. Plan awaryjny: Zawsze miej plan awaryjny w przypadku nagłej zmiany warunków pogodowych lub innych nieprzewidzianych sytuacji.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z nami.

Iwona Lorczak