Wróciliśmy z Warszawy z 3. miejscem w Finale Krajowym Ligi Robotów

Administrator

 W środę, 6.12.2023r., sześcioosobowy zespół uczniów z klas V ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II, czyli dwóch Julianów, Fabian, Hubert, Janek i Adrian pod okiem opiekuna, pana Marcina Grady, wyruszył do Warszawy na czwartkowy Krajowy Finał Ligi Robotów.

    Po dotarciu do stolicy, dzień przed finałem, zwiedziliśmy okolice Placu Zamkowego i Pałacu Prezydenckiego. Poczuliśmy również świąteczną atmosferę na jarmarku bożonarodzeniowym oraz podziwialiśmy świąteczne iluminacje. Byliśmy też w Centrum Nauki Kopernik, gdzie w Sali Wysokich Napięć generatorem Van de Graaffa dosłownie ładowaliśmy baterie przed finałem.

    Na finał na PGE Narodowym w Warszawie zjechały 33 najlepsze drużyny młodych informatyków z całej Polski wyłonione w etapach wojewódzkich. Nasza drużyna przez ostanie półtora tygodnia ulepszała swojego robota, ćwiczyła programowanie. Jeszcze dzień przed finałem, w hotelowym pokoju, do nocy trwały ostatnie testy. Warto było. W czwartek o godzinie 10 rozpoczęły się zawody.  Pierwszy eliminacyjny przejazd naszego robota można uznać za udany, gdyż  zebrał wszystkie znaczniki oprócz bazy.

 Drugi przejazd eliminacyjny był rewelacyjny i został oceniony na maksymalną liczbę punktów. Robot zebrał wszystkie znaczniki i bazę z zapasem 25 sekund. Do klasyfikacji generalnej liczył się jeszcze wyścig pojazdu napędzanego gumką i programowanie. W tej rywalizacji zajęliśmy miejsce w środku stawki. Okazało się, że osiągnięte wyniki zapewniły nam awans do etapu finałowego.

 W finałowej rozgrywce robot musiał wykonać jeszcze jedno zadanie – dodatkowy przejazd.  W finale nasz robot pojechał idealnie.

 

Zdobyliśmy maksymalną liczbę punktów przed wyznaczonym czasem 3 minut. Inne zespoły miały problemy techniczne, które nie ominęły również głównego, naszym zdaniem, faworyta. Nasi rywale mieli pecha, ponieważ w finale „ zawiesił się” im robot. Przeczuwaliśmy, że będziemy bardzo wysoko w klasyfikacji. Nurtowało nas pytanie, czy nasze wyniki zapewnią nam podium.  Musieliśmy czekać, emocje nas nie opuszczały.

     Po podliczeniu końcowej punktacji całego turnieju – co trwało wieki - padły ze sceny słowa: „Trzecie miejsce w kategorii Zadanie Praktyczne zdobywa Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku, brawo.” Wszyscy byliśmy w szoku, mieliśmy w oczach łzy szczęścia.

Zdobyliśmy 3. miejsce w kraju w najbardziej widowiskowej i emocjonującej konkurencji ! Uczniowie odebrali nagrody rzeczowe, medale, dyplomy oraz puchar dla drużyny.

       Organizatorzy, wiceminister z Ministerstwa Edukacji i Nauki, dziękowali uczestnikom i opiekunom za zaangażowanie i czas poświęcony na przygotowanie do zawodów, podkreślając, że „wszyscy są zwycięzcami”. Sędziowie zawodów podkreślili, że różnice w końcowej klasyfikacji były niewielkie, poziom był bardzo wysoki, decydowały dosłownie pojedyncze punkty, sekundy, centymetry. Okazało się, że nasza szkoła, SP2, uzyskała w klasyfikacji generalnej 6. miejsce w kraju.

Nagrodą dla szkół biorących udział w tym konkursie był zestaw Lego Spike Prime, klocki do konstrukcji Skriware oraz mata turniejowa.

   Jeszcze emocje z nas nie opadły, a to już dzień po zawodach. Przeżyliśmy super przygodę. Na pewno długo będziemy się napawać naszym sukcesem w Lidze Robotów – a może już za rok …

Odsłony: 277

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego