Jubileusz 25-lecia nadania szkole imienia Jana Pawła II

25 – lecie nadania imienia SP 2 w Czersku – pojubileuszowe wspomnienie i podziękowania

W piątek, 20 października 2023 roku, czerska Dwójka obchodziła Jubileusz 25-lecia nadania szkole im. Jana Pawła II.

Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą św., podczas której o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta z Osowa oraz absolwenci Dwójki: Wiktoria Szarmach, Natalia Szarmach – Pstrąg, Dorota Baszanowska i Patryk Szynwelski. Przepiękne wykonania naszych absolwentów nadały jeszcze bardziej uroczysty charakter Mszy Świętej sprawowanej przez księdza dra Łukasza Simińskiego – Wicedyrektora Wydziału Katechetycznego Diecezji Pelplińskiej oraz Diecezjalnego Duszpasterza Nauczycieli i Wychowawców i ks. Mateusza Pryczkowskiego, w asyście Księdza Prałata Henryka Kotlengi, ks. kan. Mariusza Falka oraz absolwentów Dwójki – ks. kan. Marka Borzyszkowskiego, ks. Roberta Elaka i ks. Marcina Leszczyńskiego. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

W Mszy Św. uczestniczyli zaproszeni na Jubileusz goście: Burmistrz Czerska Pan Przemysław Biesek – Talewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Krzysztof Przytarski, Zastępca Burmistrza Czerska Pani Bogumiła Ropińska, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Pan Piotr Kosobucki, emerytowani Dyrektorzy naszej szkoły Pan Andrzej Kulas i Pan Kazimierz Wasiniewski, Dyrektorzy szkół oraz placówek oświatowych i gminnych, Przyjaciele Dwójki, przedstawiciele Rady Rodziców, Dyrekcja Szkoły, Pracownicy, Nauczyciele i Uczniowie.

Po Mszy Świętej, w towarzystwie orkiestry, wszyscy przemaszerowali przez miasto, aby wziąć udział w kolejnej części obchodów przy Pomniku św. Jana Pawła II. Tam złożono kwiaty, odśpiewano ukochaną pieśń naszego Patrona „Barkę”. W asyście naszych najmłodszych uczniów i przedszkolaków zasadzono dąb (prezent od Nadleśnictwa Czersk), aby stał się pamiątką po tym szczególnym dniu. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych były żółte balony wypuszczone przez nich dla Jana Pawła II.

Kolejnym punktem obchodów 25-lecia nadania imienia Jana Pawła II była część oficjalna i artystyczna w Hali Sportowej im. Romana Bruskiego. Uroczystość rozpoczął absolwent Szkoły Nikodem Kulczyk brawurowym wykonaniem Etiudy Rewolucyjnej Fryderyka Chopin. Następnie mogliśmy wysłuchać przepięknie wykonanego przez Patryka Szynwelskiego i Dorotę Baszanowską utworu Zbigniewa Wodeckiego: „Lubię wracać tam, gdzie byłem”. Swoim głosem zachwyciła również Agnieszka Czapiewska, wykonując utwór Edyty Geppert „Zamiast”. Muzyczne przerywniki w wykonaniu naszych absolwentów na pewno przywołały niejedno wspomnienie.

Dyrektor Szkoły Pan Maciej Jakubowski przybliżył zebranym historię Dwójki. Następnie oddał głos gościom, którzy wyrazili uznanie za przygotowanie na tak wysokim poziomie Jubileuszu 25-lecia nadania imienia Jana Pawła II. Goście podkreślali również rozmach i różnorodność dekoracji w hali i szkole. W tej części uroczystości głos zabrał Pan Burmistrz Przemysław Biesek – Talewski, który w swoim wystąpienia nawiązał do czasu nadania imienia Jana Pawła II naszej szkole. Życzenia od Pomorskiego Kuratora Oświaty przekazała Pani Wizytator Hanna Szyszka. W imieniu Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych wystąpił Pan Zdzisław Jarząbek - dyrektor Zespołu Szkół w Łęgu oraz Pani Elwira Bieszke – Bienebesel, Przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Czersk.

Dyrektor Maciej Jakubowski podziękował gościom i sponsorom uroczystości za życzliwość, współpracę i okazywaną wielokrotnie pomoc, wręczając okolicznościowe upominki. Szczególne podziękowanie skierowano również do emerytowanych dyrektorów Dwójki: Pana Andrzeja Kulasa, Pana Kazimierza Wasiniewskiego oraz nieobecnej Pani Ewy Wryczy.

Ostatnim punktem programu były występy dzieci i młodzieży Dwójki – piosenki, wiersze oraz wieczornica z Janem Pawłem II. Po apelu na gości czekał wspaniały poczęstunek przygotowany przez Pracowników „Dwójki” oraz tort i słodkości.

Wszystkim Gościom, Przyjaciołom Dwójki, Nauczycielom i Pracownikom oraz Rodzicom zaangażowanym w przygotowanie Jubileuszu bardzo serdecznie dziękujemy.

W imieniu społeczności szkolnej dziękujemy za wszelkie wsparcie:

- Panu Burmistrzowi Przemysławowi Bieskowi - Talewskiemu oraz Organowi Prowadzącemu,

- Pani Wizytator Hannie Szyszce oraz Organowi Nadzoru – Kuratorium Oświaty w Gdańsku,

- Księdzu Proboszczowi Zbigniewowi Straszewskiemu, ks. Łukaszowi Simińskiemu oraz wszystkim Księżom absolwentom i sprawującym Mszę św.,

- Pani Monice Szwedowskiej - Przewodniczącej i całej Radzie Rodziców,

- Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu,

- Nadleśniczemu Nadleśnictwa Czersk Panu Rafałowi Adamkowskiemu,

- Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Czersk Panu Mateuszowi Kulczykowi,

- Prezes Banku Spółdzielczego Pani Katarzynie Światowej,

- Pani Dyrektor Małgorzacie Skwarek, wszystkim Pracownikom Gminnego Centrum Kultury w Czersku oraz Panu Radkowi Łangowskiemu RADEX,

- Orkiestrze Dętej z Osowa,

- Pani Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Renacie Breszce oraz jej Podopiecznym,

- Państwu Urszuli i Ryszardowi Ossowskim,

- Komendantowi Komisariatu Policji w Czersku Panu Jackowi Słomińskiemu i wszystkim pracownikom,

- Ogrodnictwu Państwa Krystyny i Mariusza Engelhartów,

- Pani Natalii Szarmach – Pstrąg,

- Pani Dorocie Baszanowskiej,

- Panu Jakubowi Gwizdale

- Pani Janinie Orlikowskiej.