Wycieczka klas drugich do Bydgoszczy

Marta K.

Dnia 20 kwietnia 2023 r. uczniowie klas drugich wzięli udział w wycieczce do Bydgoszczy.

Spacerując przepięknymi uliczkami tego miasta dotarliśmy do Muzeum Mydła i Historii Brudu- jedynego takiego muzeum w Europie. Tutaj uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób w dawnych czasach dbano, albo też nie dbano o higienę, jakie narzędzia i przybory służyły do walki z insektami i brudem, jak radzono sobie z epidemiami oraz elementarnymi czynnościami fizjologicznymi. Odbyliśmy bardzo ciekawą podróż sięgającą starożytności, aż po brudne dzieje średniowiecza. Przenieśliśmy się w czasie zaglądając do pięknie urządzonych pomieszczeń, wyposażonych w przyrządy służące do zachowania czystości. Pamiątką z pobytu w muzeum było własnoręcznie wykonane mydło z wybranymi barwnikami, aromatami i roślinnymi dodatkami.
Kolejnym smakowitym punktem naszej wycieczki była ,, Karmelowa Kraina’’. W tym miejscu produkowane są ręcznie lizaki, cukierki, wyroby z karmelu i oczywiście czekolada. W manufakturze uczniowie mieli okazję poznać historię czekolady, rozsmakować się w najróżniejszych jej odmianach i smakach. Obejrzeliśmy ciekawy film pokazujący proces powstawania czekolady- od ziarenka do tabliczki. Każdy z nas miał możliwość wykonać własnoręcznie czekoladę, ozdabiając ją najróżniejszymi smakowitymi dodatkami. Zakupiliśmy również przeróżne słodkości, które były dostępne w tym malutkim sklepiku.
To jednak nie koniec atrakcji. Czekała nas jeszcze wizyta w ,, Family Parku’’. Po zjedzeniu obiadu ruszyliśmy do krainy szalonej zabawy. Dzieci zjeżdżały z ogromnej, dmuchanej zjeżdżalni, zdobywały ściankę wspinaczkową, odbyły bitwę armatkami pneumatycznymi, ścigały się na torze samochodowym. Odkrywały niezliczone, kręte labirynty oraz odbyły turniej gry na kręgielni. Nie można zapomnieć o strefie trampolin oraz o grach i konkursach prowadzących przez animatorów.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń wieczorem dotarliśmy do domu.

MW