W „Dwójce” programujemy przy muzyce

Marta K.

W ramach projektu profilaktycznego „Jestem szczęśliwy – używki i agresja to nie mój świat”, finansowanego przez Aktywną Dwójkę – Stowarzyszenie „Barka” w naszej szkole odbywają się zajęcia „Programuj przy muzyce”, w których nieodpłatnie biorą udział uczniowie klas 1 c i 3 c.

Uczestnicy zajęć poznają świat programowania, poszerzają kompetencje cyfrowe, w bezpiecznych warunkach eksplorują cyfrowy świat. Dzieci doskonalą się w pracy zespołowej, szukają sposobów rozwiązywania problemów, poznają sens kodowania i dekodowania informacji. Ponadto rozwijają się artystycznie, uczą się podstawowych elementów muzyki, jakimi są rytm, melodia i harmonia.

Zajęcia odbywają się dwutorowo – podzielone są na część dotyczącą programowania i część umuzykalniającą. Są to więc aktywności okołoprogramistyczne oparte na nauce kodowania i dekodowania informacji (z wykorzystaniem m.in. maty do kodowania EduSense i kolorowych kubeczków) i programowania (z wykorzystaniem robotów Ozobot oraz Photon). Podczas zajęć umuzykalniających dzieci używają dzwonków diatonicznych i Bum Bum Rurek, czyli instrumentu używanego na całym świecie do edukacji rytmicznej i muzycznej.

Każde spotkanie w ramach tych zajęć jest inne dzięki różnorodności wykorzystywanego sprzętu, dzieciom więc nie grozi nuda i bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach.