Propozycja zajęć świetlicowych od 14.12.2020 do 22.12.2020

Czy potrzebna jest zima?

Czy jesteście ciekawi, czy bez zimy dałoby się żyć? Dlaczego zima jest nam tak samo potrzebna, jak inne pory roku? Przeczytajcie wierszyk:

Rok ma cztery córki co panują w świecie,

To królowe Pory Roku znacie je i wiecie,

Że najstarsza to jest Wiosna, pani piękna i radosna,

Po niej zawsze Lato idzie, pachnie lipą, lody liże,

Trzecia siostra to jest Jesień, jabłka zrywa, grzyby niesie,

A ostatnia siostra Zima, ostra i surowa,

Do sióstr niepodobna, całkiem  wyjątkowa.

Nie lubiły więc jej siostry za to,

Najbardziej jej mrozów bało się Lato,

Wiosna i Jesień wciąż się z nią kłóciły,

Gdy nie mogły pozbyć się Zimy,

Co lubiła się długo panoszyć,

I nie wpuszczać Wiosny, szybko Jesień płoszyć.

Poszły więc siostry do ojca, by pozbawił Zimę korony

I na trzy pory był rok podzielony,

Tłumaczyły mu jak dobrze i pięknie będzie, gdy Zimy się pozbędzie,

Cały rok będzie słońce przygrzewać,

Będą kwitnąć kwiaty, rosnąć drzewa, ptaki będą śpiewać,

Nikt marznąć nie będzie, ani chorować,

Zwierzęta nie będą musiały głodować,

Zobacz, jak będzie wspaniale, gdy Zimy nie będzie wcale.

Lecz Rok powstrzymał trzech sióstr zamiary, 

Stanowczo stwierdził, że czwarta do pary siostra z nimi będzie, 

Bo Zima potrzebna jest zawsze i wszędzie,

Musi Zimą odpocząć przyroda i przespać się pod śniegiem

I skuć lodem woda,

Wszystko potrzebuje Zimą odpocząć,

Aby potem Wiosną budzić się ochoczo,

Rośliny i zwierzęta, cała nasza Ziemia

Potrzebuje Zimą wytchnienia.

I o dzieciach pomyślcie, co Zimę kochają,

Na sankach i nartach z górek zjeżdżają,

Ślizgają się na łyżwach i lepią bałwana,

Zima jest przez dzieci uwielbiana.

Zrozumiały siostry, że Zima być musi,

Są cztery Pory Roku i nie można jej wyrzucić.

Za co lubimy zimę? 

Oto kilka propozycji zabaw na śniegu: zimowe zabawy na śniegu. Do zabawy zaproście rodziców i rodzeństwo! Gdy śniegu brakuje, możecie posłuchać zimowej piosenki: "Zima lubi dzieci" lub poczytać zimowe wierszyki, albo udekorować okna w zimowe witraże. Tutaj znajdziecie 7 szablonów: Mikołaj w saniach, choinka, czapka Mikołaja, rękawiczki, śnieżynka, bałwanek i dzwonek.

Bezpieczna zima

Już niebawem pierwszy dzień zimy, więc trzeba się odpowiednio przygotować do korzystania z jej uroków. Chociaż pogoda jest zmienna, to tęsknimy za śniegiem. Do tego już niedługo rozpoczną się ferie zimowe. To wszystko razem zachęca do śnieżnych zabaw (ich propozycje znajdziesz powyżej) i uprawiania sportów zimowych. Aktywny wypoczynek jest super i gorąco polecamy go całym rodzinom. Jednak zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie! Przecież chcemy wrócić do domu zdrowi i wypoczęci. 

Gdy wybierzemy się na łyżwy, pamiętajmy, aby korzystać tylko z lodowisk na lądzie. Nie wybierajmy się na zamarznięte jeziora czy rzeki. Jazda na łyżwach jest bardzo korzystna, rozwija koordynację ruchową i równowagę. Obowiązkowo pamiętajmy o założeniu kasku na głowę.

Gdy spadnie śnieg i wybierzemy się na sanki, to pamiętajmy, że jeśli robimy kulig, to sanki muszą mieć oparcie. Kulig zawsze powinien odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej, najlepiej w specjalnych saniach za koniem i po polnych/leśnych/parkowych drogach, nigdy po uczęszczanych przez inne pojazdy silnikowe drogach. Zwykła górka też wymaga środków ostrożności. Należy ustalić, po której stronie górki zjeżdżamy, a po której wchodzimy. Nie zjeżdżajcie, dopóki poprzednia osoba nie zjedzie, a na dole natychmiast schodzimy z toru jazdy. Nigdy nie zjeżdżajcie z górki w stronę jezdni lub zbiornika wodnego! Gdy postanowicie porzucać się śnieżkami, to nie rzucamy nigdy w twarz drugiej osoby. Podczas odwilży uważamy na zwisające sople lodowe.

Jeśli nie chcecie chorować zimą, to pamiętajcie o ciepłych ubraniach i ciepłych napojach.

Bezpieczne ferie zimowe 

Teraz już jesteście bezpieczniejsi i możemy Wam życzyć wspaniałej zabawy i odpoczynku w ferie zimowe!

Tradycje i obyczaje świąteczne

W Polsce tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje świąteczne są wspólne dla większości regionów. W wielu domach podczas kolacji wigilijnej śpiewane są kolędy, a przy stole pozostaje jedno wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa. Zgodnie z tradycją bożonarodzeniową wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z "pierwszą gwiazdką na niebie". Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

Wieczerzę rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem i składają sobie życzenia świąteczne. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem znany jest tylko w Polsce i na Litwie.

Jednym z najważniejszych elementów podczas kolacji wigilijnej jest bożonarodzeniowa tradycja przygotowywania na stół 12 potraw: zazwyczaj to barszcz czerwony, śledzie, karp, kapusta wigilijna, kompot z suszonych owoców, pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa, kutia. Często do potraw wigilijnych zalicza się też ciasta. Mak przynosił bogactwo, dlatego ważnymi potrawami na wigilijnym stole są kutia, kluski z makiem czy makowiec. Piernik symbolizował dobrobyt i kojarzył się z wyższym statusem społecznym. Podczas kolacji wigilijnej zamiast mięsa podaje się ryby, które symbolizują Jezusa i odradzanie się do życia. Chleb jest symbolem nowego życia oraz dobrobytu, jego spożycie podczas wigilijnej kolacji ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku. 

Pod choinką umieszczane są prezenty, które wedle tradycji przynosi gwiazdor, święty Mikołaj, dzieciątko, aniołek lub gwiazdka. 

Obyczaje świąteczne

Wesołych Świąt!

Nauczyciele świetlicy

 

 

 

 

Odsłony: 1528