Propozycja zajęć świetlicowych od 30.11.2020 do 4.12.2020

Poniedziałek: Dzień św. Andrzeja przypada na noc z 29 na 30 listopada. Poznajcie trochę historii na temat świętego Andrzeja, który jest jednym z najpopularniejszych świętych. Ciekawostką jest, że święty Andrzej był pierwszym uczniem powołanym na apostoła z dwunastu uczniów Jezusa. Św. Andrzej jest patronem wielu narodów i państw, między innymi: Grecji , Hiszpanii , Szkocji, Rosji. Jego imię przybrało 121 Kościołów katolickich w Polsce. Św. Andrzej jest przede wszystkim patronem panien na wydaniu, ale również patronem podróżnych, sprzedawców, ryb, rybaków, rzemieślników, żeglarzy, no i oczywiście zakochanych, stąd wiele zwyczajów andrzejkowych jest z tym związanych. Warto wiedzieć również, że dzień świętego Andrzeja  jest ważnym świętem kościelnym, ponieważ kończy rok kościelny, a rozpoczyna Adwent.

Kiedyś to święto dotyczyło wyłącznie panien, a do wróżb przywiązywano wielką wagę. Odpowiednikiem męskich andrzejek były „katarzynki”, które obchodzili tylko mężczyźni w noc z 24 na 25 listopada, czyli w dniu imienin świętej Katarzyny. Do dziś Andrzejki  są uważane jako doskonała okazja do wesołej zabawy i spędzania czasu z najbliższymi. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, lub sprawdzić co tak naprawdę już wiesz o św. Andrzeju, jak dobrze znasz wróżby andrzejkowe zapraszamy do rozwiązania quizu andrzejkowego

Wszystkim znane andrzejkowe zabawy i wróżby. Jakie imię będzie nosić osoba, która mnie pokocha? Co mnie czeka za kilka lat? Każdy chce znać odpowiedzi na te pytania, a andrzejki sąd doskonałą okazją do poszukania odpowiedzi na nie. Przypominamy tajemnice i znaczenie znanych i lubianych wróżb andrzejkowych .

Najbardziej znaną wróżbą andrzejkową jest lanie wosku przez dziurkę od klucza. Rozpuszczony wosk lejemy na zimną wodę przez dziurkę od klucza. Powstałe rzeźby woskowe oglądamy, rzucając ich cień na ścianę.

Bardzo popularna jest również wróżba andrzejkowa z butami. Uczestnicy zabawy ustawiają jeden za drugim but z lewej nogi. Zaczynamy od ściany naprzeciwko drzwi. Osoba, której but jako pierwszy przekroczy próg najszybciej zmieni swój stan cywilny.

Dużą popularnością cieszy się wróżba andrzejkowa z filiżankami , która przebiega następująco: Pod trzema jednakowymi filiżankami chowa się monetę, obrączkę i listek. Czwarta filiżanka jest pusta. Każdy uczestniczący w tej wróżbie wybiera jedną z nich . Jeśli wylosuje się obrączkę oznacza to , że osobę tę czeka miłość. Listek oznacza ślub w szybkim czasie. Moneta oznacza przypływ gotówki, a pusta filiżanka oznacza, że nowy rok nie przyniesie żadnych zmian.

Wróżba andrzejkowa z obierkami jabłka zapewnia doskonałą zabawę wszystkim. Jabłko obiera się ze skórki , a obraną skórkę rzuca się na stół. Obserwujemy w kształt jakiej litery się ułoży. Litera powstała będzie oznaczała inicjał naszej drugiej połowy. Komu uda się obkroić najdłuższą skórkę z jabłka będzie wiódł długie i szczęśliwe małżeństwo, więc warto się przyłożyć.

Doskonała zabawę zapewni wróżba serce: imiona i zawody. Jedna wróżba dotyczy imion, a druga zawodów zarówno męskich jak i żeńskich. Aby się w nią pobawić tworzymy dwa serca. Jedno z imionami chłopców, a drugie z imionami dziewcząt. Chłopcy lub dziewczęta przekłuwają szpilką "na oślep" serce. Im bliżej tego przekłucia znajduje się dane imię, tym większa szansa na znalezienie żony lub męża o takim imieniu. Wróżba zapewnia wiele emocji i zabawy. Na takiej samej zasadzie możemy przygotować dwa serca z napisami zawodów: jedno z zawodami męskimi, a drugie z zawodami żeńskimi. Zawód, w którego trafimy przekuwając serce szpilką będzie tym, który wybierzemy w przyszłości.

Pomysły na andrzejkowe wróżby Życzymy miłej zabawy i pomyślnych wróżb!

Wtorek: Wielkimi krokami zbliża się zima, która ostatnimi latami jest dużo łagodniejsza niż kiedyś, to jednak jest ona wciąż trudnym czasem dla zwierząt i ptaków, które mają ograniczone możliwości zdobycia pożywienia. O tym jak o nie dbać i pomagać im zimą opowiemy w innym tygodniu. Dziś proponujemy Wam wykonanie własnych lisków i zajączków z papierowych rolek: zwierzątka z papierowych rolek

Środa: Czasami jednak listopad potrafi być deszczowy i wprawia nas w melancholijny nastrój. Jednak Piosenka "Parasolka" pokaże nam tę inną stronę deszczowej pogody, kiedy można wyjść na spacer i ścisnąć parasolkę za rączkę. Zaśpiewajcie, a świat stanie się bardziej kolorowy i wyda się trochę weselszy!

Czwartek: Rozwiązywanie zagadek i łamigłówek to świetna zabawa niezależnie od wieku. Jest to również dobry pomysł na zabicie nudy i wspólne spędzenie czasu z rodzicami oraz rodzeństwem. Spróbujcie rozwiązać te zagadki obrazkowe oraz łamigłówki logiczne, których odpowiedź nie zawsze jest prosta ;)

Piątek: Już w najbliższy weekend MIKOŁAJKI! Na pewno każdy z Was napisał list do św. Mikołaja i w niedzielny poranek będzie sprawdzał z niecierpliwością zawartość swojego buta. Postać świętego Mikołaja zaprezentujemy Wam już w kolejnym tygodniu, a dziś zachęcamy Was do pokolorowania online Mikołaja z workiem prezentów

Nauczyciele świetlicy