CZYM JEST PROKRASTYNACJA I DLACZEGO DOTYCZY NAS WSZYSTKICH?

Dzień dobry!

Dziś postanowiłam napisać coś o zagadnieniu, które brzmi dosyć tajemniczo, jednocześnie jest to zagadnienie, które dotyczy większości ludzi na całym świecie, mianowicie o PROKRASTYNACJI.

Dobrze, czym więc jest prokrastynacja?

Sama nazwa intuicyjnie podpowiada nam, że musi to być coś bardzo skomplikowanego. Ostrzegam, że za chwilę poziom ekscytacji może gwałtownie spać, ponieważ prokrastynacja to po prostu ODWLEKANIE.

Zapewne w wielu domach prokrastynacja nazywana jest również LENISTWEM.

Definicja Wikipedii:– tendencja, utożsamiana z odwlekaniem, opóźnianiem lub przekładaniem czegoś na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia.

Co ciekawe, w psychologii spotkałam się z pojęciem prokrastynacji, które wzbogacone jest o stwierdzenie, że jest to dobrowolne odwlekanie zamierzonego działania, UWAGA: pomimo tego, że osoba wie, że odwlekanie powoduje pogorszenie jej sytuacji. Czyli mówiąc wprost - ODKŁADAMY COŚ POMIMO TEGO, ŻE WIEMY JAKIE SZKODY NAM TO PRZYNIESIE. 

 

Dziś chcę podpowiedzieć jak można sobie z nią radzić?

- po pierwsze, zasada, która może przyczynić się do podwyższania jakości naszego zdrowia i życia to „zasada dwóch minut”. Jest bardzo prosta, ponieważ mówi o tym, że jeżeli możemy zrobić coś w ciągu dwóch minut – zróbmy to natychmiast.

Stosując zasadę dwóch minut w swoim życiu – łatwiej jest wynieść śmieci, pościelić łóżko, posprzątać biurko i wiele innych.

- po drugie  - rozpoczynanie spraw od najmniej przyjemnych. Myślę, że nie trzeba tutaj zbyt wiele wyjaśniać. Ważne, aby pamiętać, że „samo się nie zrobi” ( chyba, że odrabiamy lekcje za dzieci)

 Posługując się taką hierarchią wartości prawie każdego wieczoru w tym nowym dla nas czasie można pozwolić sobie na wiele przyjemnych spraw.  

- po trzecieodpowiednie planowanie. Przy planowaniu najważniejsze aby ustalić swój rytm dobowy i to kiedy jesteśmy najbardziej produktywni. Jedni uwielbiają pracować rano, inni – w nocy.

- po czwarte - „mniej znaczy więcej” i zamiast zajmować się trzema rzeczami na raz skup się na jednej czynności jednego dnia, lub podziel tę czynność na mniejsze części na cały tydzień.

- po piąte– nagradzanie! Tutaj pełna dowolność. Każdego z nas interesuje coś innego. Ważne, aby nagrody były ważne DLA NAS SAMYCH.

- po szóste – od kilku lat mamy przy sobie jedną z największych przeszkód, mianowicie – telefon/ komputer. I nie będę tutaj nikogo oszukiwała, uważam, że z dnia na dzień sytuacja na pewno się nie poprawia. Ostatnio wysłałam we wiadomościach prywatnych oraz utworzyłam ogólnodostępny wpis o aplikacjach, które mogą pomóc nam w produktywności.

 

 

Czy stawianie czoła prokrastynacji jest dobre?

Z mojego doświadczenia wynika, że ciągłe stawianie czoła prokrastynacji może nie być najlepszym pomysłem (na szczęście jesteśmy tylko ludźmi).Możemy doprowadzić do chronicznego stresu czy irytacji. Czasami potrzebny jest luz, który powoduje, że zbaczamy z określonej drogi. Ważne jednak, aby na tę drogę ponownie wskoczyć 😊

Jeżeli macie jakieś pytania czy sugestie – zapraszam do kontaktu 😊

Odsłony: 1782

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego