APLIKACJE, KTÓRE POMAGAJĄ W PRODUKTYWNOŚCI

Drodzy rodzice, uczniowie

Wszyscy wiemy jak trudne jest skupienie uwagi na jakiejś pracy, szczególnie tej „on-line”.

W pracy „w internecie” , szczególnie trudne jest utrzymanie uwagi ze względu na dystraktory (rozpraszacze), które na nas czekają. Pewnie każdy z nas doświadczył sytuacji, w której chcąc „tylko coś sprawdzić”, ocknął się po kilkudziesięciu minutach sprawdzając coś zupełnie innego w otchłaniach internetu.

Musicie wiedzieć, że sprawdzanie powiadomień czy aktualności powiązane jest z układem nagrody w naszym mózgu. Układ związany z dopaminą jest szczególnie eksploatowany przez dzieci i młodzież, które biorąc pod uwagę różnice pokoleniowe – korzystały z internetu już od najmłodszych lat. Musimy wiedzieć, że każda pojawiająca się ikonka to wyrzut dopaminy w mózgu, której nie kontrolując - potrzebujemy więcej i więcej. Zastanów się, jak często sprawdzasz telefon wykonując jakieś zadanie? Dopóki nie postanowimy świadomie pracować z naszym układem nagrody, prawdopodobnie będziemy stawali się coraz mniej produktywni.

Naukowcy przewidują, ze umiejętność kontroli swojego czasu spędzanego „on-line” ze szczególnym uwzględnieniem PRODUTYWNOŚCI będzie za kilka lat najważniejszą umiejętnością, która będzie decydowała o klasie społecznej. Tak więc myślę, że warto zabrać się za trenowanie ich już teraz. Przychodzę dziś z narzędziami, czyli aplikacjami, które mogą pomóc w ograniczeniu korzystania z telefonu, tym samym spowodują, że nauka będzie bardziej efektywna i co za tym idzie– zajmie nam mniej czasu 😊

Warto je sprawdzić i zainstalować niektóre z nich, szczególnie na telefonie.

1. Stayfocused ułatwi Ci koncentrację.

klik

Próbujesz skupić się nad ważnym zadaniem i nagle okazuje się, że jest 1000 innych, równie istotnych al

bo przynajmniej interesujących rzeczy do zrobienia.

Gmail informuje o nowej poczcie, Facebook informuje o nowych wiadomościach...

a strona, na której jesteś, wyświetla ciekawy link, w który nie sposób nie kliknąć.

Aplikacja pozwala Ci czasowo ograniczyć dostęp do wybranych stron. Jeśli ustawisz sobie ograniczenie np. na godzinę, nie masz szans zajrzeć na Facebook, ani sprawdzić poczty przez najbliższą godzinę. Chyba, że na telefonie.

2.  Offtime

klik

Ta aplikacja pomaga pozbyć się wszystkich rozpraszaczy, które przeszkadzają w pełnym skupieniu.

Offtime blokuje wszelkie powiadomienia: social media, gry, SMS-y, a nawet telefony przychodzące. Telefon po prostu umiera na określony przez Ciebie czas.

1. 3. Focusbooster
  2. klik

Ta darmowa aplikacja wspierająca produktywność powstała w oparciu o Technikę Pomodoro.

To banalnie prosta gra polegająca na zmuszeniu siebie do ciągłego skupienia przez np. 25 min, po czym robisz sobie 5 min przerwy. Pracujesz w krótkich cyklach przy pełny skupieniu.

4. UŻYWANIE BUDZIKA

Oczywiście produktywność można też kontrolować używając budzika w określonych odstępach czasowych :)

Odsłony: 2039