Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu "Z EKOLOGIĄ na Ty"

Agnieszka

Grupa „ŚWIETLICZAKÓW” oraz przedszkolaki z oddziału „0b” zakończyły Ogólnopolski Projekt Edukacyjny pt. "Z Ekologią na Ty", który  skupił się na szeroko pojętej edukacji ekologicznej, angażując uczniów w różnorodne zadania mające na celu zwiększenie ich świadomości ekologicznej oraz promowanie proekologicznych zachowań.

Aktywności, jakie udało nam się zrealizować, to:

 1. Kodeks Ekologa, w którym opracowaliśmy zbiór zasad jakimi powinien kierować się każdy ekolog. Kodeks zawierał wskazówki dotyczące ochrony środowiska, segregacji odpadów oraz codziennych nawyków sprzyjających naturze.
 2. Makieta Lasu. Dzieci stworzyły makietę lasu, w której uwzględniliśmy poszczególne piętra lasu, występujące w nich rośliny oraz zwierzęta.
 3. Album o Parku Narodowym „Bory Tucholskie”, który przedstawiał florę oraz faunę tego miejsca.
 4. Obieg Wody w Przyrodzie dzięki, któremu dzieci dowiedziały się jak przebiega cykl hydrologiczny i zrozumiały, jak ważna jest woda dla życia na Ziemi.
 5. Mistrzowie Segregacji Odpadów. Dzięki tym praktycznym zajęciom, uczestnicy projektu zwiększyli wiedzę na temat właściwego postępowania z odpadami oraz znaczenia recyklingu dla ochrony środowiska.
 6. Ekologiczny dom. Podczas tych zajęć uczniowie mieli okazję zaprojektować dom, który jest przyjazny dla naszego środowiska, a także zrozumieć, jak codzienne wybory i technologie mogą wpływać na ekologię.
 7. Zdrowo jemy. Organizacja wspólnego śniadania i pogadanka na temat zbilansowanej diety uświadomiła dzieciom, jak ważne jest spożywanie zdrowych i ekologicznych produktów.
 8. Jestem Eko. Uczniowie wykonali wielkoformatową pracę plastyczną na boisku szkolnym, prezentując swoje pomysły na bycie eko.
 9. Eko ozdoby na choinkę: Dzieci wykonały ozdoby świąteczne min. z wykorzystaniem materiałów biodegradowalnych. Zajęcia te utwierdziły uczestników w przekonaniu, że warto tworzyć własnoręcznie wykonane dekoracje, które są dużo cenniejsze niż te, które można zakupić w sklepie.
 10. Świat za 100 lat. Wykonane prace plastyczne przedstawiające przyszłość Ziemi uwrażliwiły uczniów na konsekwencje ekologicznych działań i zachęciły do refleksji nad przyszłością planety.
 11. Eko Hasła. Uczestnicy zajęć wymyślali hasła reklamowe oraz zaprojektowali je w formie graficznej, promując tym samym ekologię i zdrowy styl życia.
 12. Sklep ze zdrową żywnością. Podczas spotkania w sklepie „Zdrowa Przystań” dowiedzieliśmy się, że produkty, które można tam nabyć, pochodzą z upraw ekologicznych i stanowią zdrowszą alternatywę dla osób z różnymi schorzeniami. Mieliśmy również okazję skosztować pysznego miodu oraz zdrowych, jabłkowych chipsów.
 13. Spotkanie z Leśnikiem. Goszcząc w swojej grupie Panią Leśnik, nasi najmłodsi uczestnicy projektu dowiedzieli się, w jaki sposób troszczyć się o ptaki Zimą, kiedy i czym je dokarmiać oraz jak je chronić przed wyginięciem.
 14. TIK w ekologii. Wykorzystując pomoce dydaktyczne z laboratoriów przyszłości, uczniowie rozwijając umiejętność twórczego myślenia układali trasę, jaką musi pokonać ciężarówka, aby zebrać śmieci. Za śmieciarkę posłużyły nam ozoboty, a za trasę kreatywne puzzle.
 15. Eko Kodowanie. Podczas tych zajęć uczniowie mieli nie lada wyzwanie. Kierując się specjalną instrukcją doskonalili umiejętność logicznego myślenia. Efektem ich pracy był motyl stworzony na macie do kodowania.
 16. Dzień Dinozaura. W ramach realizacji zadania bonusowego, uczniowie poznali najbardziej interesujące dinozaury, uczestniczyli w quizie i doskonalili umiejętności ruchowe, pokonując wyznaczoną trasę zgodnie z podpowiedziami głównych bohaterów tego dnia.

Ogólnopolski Projekt "Z Ekologią na Ty" skutecznie integrował różnorodne aktywności edukacyjne, które rozwijały wiedzę ekologiczną uczniów, promowały zdrowe nawyki oraz podnosiły świadomość na temat ochrony środowiska.

 

Odsłony: 222

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego