Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych - PAŹDZIERNIK 2023r.

Agnieszka

PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK  SZKOLNYCH  PAŹDZIERNIK 2023r.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych sięga swoją tradycją do Dnia Bibliotek Szkolnych, kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL, z j. ang.) w 1999r. zainicjowało obchody tego dnia. Innymi słowy, początkowo świętowano tylko jeden dzień, a od 2008 r. biblioteki szkolne organizują różne akcje przez cały miesiąc PAŹDZIERNIK.

W tym roku ww. Stowarzyszenie zaproponowało hasło przewodnie akcji, które brzmi: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia” („The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, z j.ang.).

 My swoje świętowanie rozpoczęliśmy pod koniec września, a zakończyliśmy w pierwszych dniach listopada. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się konkursy i ciekawe akcje biblioteczne. Rozpoczęliśmy od Dnia Głośnego Czytania, kiedy to nasi najmłodsi wyruszyli na plac Józefa Ostrowskiego, aby zaprezentować wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” oraz obejrzeć występy kolegów i koleżanek z innych szkół oraz przedszkoli.

 

Ponadto, po raz pierwszy przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”, która rozpoczęła się 29 września, czyli w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania oraz Światowym Dniu Serca i trwała do 5 października. W tych dniach, w czerskiej „Dwójce” odbyły się kreatywne zajęcia czytelniczo-plastyczne z wykorzystaniem ciekawych materiałów i pomocy edukacyjnych uzyskanych od jednego z partnerów akcji – KARTY EDUKACYJNE (www.kartyedukacyjne.pl), zbiórka dla Fundacji Serce Dziecka oraz spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem – autorem i współautorem wielu książek. A oto kila z nich: „Mąciciel”, „Pomcia Lewandowska”, „Strasznie, strasznie”, „Czy pisarzom burczy w brzuchu?”, „Aplikacja”, „Skandal w stolicy nudy”, „Gorzka czekolada i inne opowiadania”, „Szeptane”, „Kiedy chodziłem z Julką Maj”, „Nie czekaj, aż dorośniesz, czyli co nam opowiada Adam i Ada”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Człowiek z czerwoną chorągiewką. O początkach motoryzacji.”, „12 ważnych opowieści” i wiele innych.

 

Organizatorami akcji „Czytamy z sercem” były takie instytucje jak: Między Regałami Małgorzata Ficoń, II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach, Filia Bytom (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach). Patronat medialny objęły: Biblioteka PUBLICZNA oraz Biblioteka w szkole. W tym roku, w przedsięwzięciu wzięło udział 1032 instytucje z całej Polski, które przeprowadziły działania związane z popularyzacją czytelnictwa oraz propagowaniem wiedzy nt. zdrowego  serca dla dziesiątek tysięcy osób w różnym wieku.

 

Ten niezwykły czas obfitował w naszej szkole w spotkania autorskie, które zorganizowaliśym dla oddziałów zerowych oraz klas trzecich z zaprzyjaźnionym pisarzem, panem Wiesławem Błachem, który bardzo zaciekawił dzieci swoimi książkami.   Ponadto, podczas różnorodnych konkursów oraz akcji organizowanych w naszej szkole, w drugim miesiącu edukacji, biblioteka zainteresowała uczniów takimi akcjami jak: bicie rekordu w ramach akcji „Przerwa na czytanie”, zbiórka książek dla naszej szkolnej biblioteki - dzięki której uzyskaliśmy 103 woluminy.  A to głównie za sprawą Wiktora Frydryszewskiego z klasy 2 d. Wiktorowi oraz innym darczyńcom serdecznie dziękujemy za zainteresowanie oraz okazane serce!

 

W akcję bicia rekordu czytania podczas przerw, w tym roku szkolnym zaangażowały się również nasi najmłodsi. Podjęli oni próbę odczytywania pierwszych liter, zaznajamiania się z książką, jej budową i specyfiką - przecież będzie im ona towarzyszyć cały czas, przez kolejne lata edukacji!  Podsumowując – w akcji brało udział 124 uczniów.

 

Wewnątrzszkolny Dzień Łamańców Językowych w naszej oazie ciszy i spokoju obfitował w ŚMIECH i GWAR. Ćwiczyliśmy dykcję i prawidłową wymowę trudnych zdań i powiedzeń, przy których nie brakowało uśmiechów i pozytywnej energii.

 

Październik był miesiącem wytężonej pracy dla naszej szkolnej biblioteki, nie tylko z okazji jej święta, ale również z powodu uzyskanego wsparcia z NPRCz, dzięki któremu ostatecznie zakupiliśmy 875 książek dla oddziałów zerowych oraz klas I-VIII.

Przez cały miesiąc były dostępne książki z księgarni Tuliszków oraz Drugiego Tomu, dzięki którym zorganizowaliśmy kiermasz książki.

 

MMBS podsumowaliśmy rozwiązaniem konkursu plastycznego „Zakładka do książki”.

 

A oto wyniki:

I miejsce – Damian Knitter

II miejsce – Izabela Czapiewska

III miejsce – Jakub Kuchenbecker

Gratulujemy!

 

Nadal trwa Wielki Maraton Czytelniczy, w którym bierze udział 25 uczestników, w trzech grupach wiekowych. I – „Spotkacie nowych przyjaciół”, II – „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca”, III – „W lustrze książki”.  Każdy z uczestników czyta raz w miesiącu książkę, wyznaczoną przez organizatora oraz rozwiązuje niełatwy test z jej znajomości. Konkurs składa się z kilku etapów, a jego wyniki poznamy w maju 2024r.

 

Dlaczego warto obchodzić Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych?

Celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa, rozbudzenie i zainteresowanie książką, przedstawienie oferty biblioteki, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły.

Wszystkim zaangażowanym w obchody MIĘDZYNARODOWEGO  MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH serdecznie dziękujemy i zachęcamy do dalszej współpracy!

 

Bibliotekarki

Odsłony: 401

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego