Dwudniowa wycieczka czwartoklasistów

Judyta

W dniach 10 – 11 maja, czterdziestoosobowa grupa uczniów czerskiej "Dwójki" odbyła dwudniową wycieczkę po Ziemi Pałuckiej i Gnieźnieńskiej.

Pierwszym punktem naszego programu było Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie. Następnie poznaliśmy unikatową kolekcję eksponatów w Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji oraz obejrzeliśmy ruiny zamku „Diabła Weneckiego”. Ostatnią atrakcją w tym dniu był przejazd kolejką z Wenecji do Żnina. To było to! Miarowy stukot kół, wolne tempo i otwarte wagoniki, pozwoliły nam zachwycić się pięknem pałuckich pół.

Drugiego dnia naszej wycieczki podążaliśmy „śladami początków Państwa Polskiego”. Odwiedziliśmy Gniezno, pierwszą stolicę Polski - miasto nazywane „Miastem Królów”. To właśnie tutaj koronowało się pięciu pierwszych Królów Polski, o których uczyliśmy się już na lekcjach historii. Zwiedziliśmy Katedrę ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, odbyliśmy spacer Traktem Królewskim i obejrzeliśmy kolekcję zabytków archeologicznych, historycznych oraz sztuki w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Gniezno, pierwszą stolicę Polski, odwiedził w 1997 roku Jan Paweł II. Teraz to my podążamy ścieżkami naszego Patrona. Udaliśmy się również na Pola Lednickie, gdzie w centralnym punkcie znajduje się pagórek, na którym stoi Brama Trzeciego Tysiąclecia, zwana „Bramą - Rybą”.

W trakcie naszej wycieczki zwiedziliśmy także Ostrów Lednicki i Muzeum Pierwszych Piastów - wiele wieków temu mieścił się tutaj jeden najważniejszych grodów państwa Piastów. Ostatnim punktem programu była wizyta w Wielkopolskim Parku Etnograficznym - jednym z większych skansenów w Polsce.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Te dwa dni dostarczyły nam wielu niezapomnianych chwil i wrażeń. Podróżowanie to odkrywanie i doświadczanie nowych miejsc. Wierzymy, że kolejne wyjazdy jeszcze przed nami! Pamiętajmy, warto zbierać wspomnienia, nawet te najmniejsze – nikt nam ich nie odbierze!

B.Kuczkowska, J.Sikorska

Odsłony: 449

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego