Gminny Festiwal Nauk Ścisłych

Administrator

 

„Kto lekceważy osiągnięcia matematyki, przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych  nauk ścisłych i nie może poznać świata!”-  słowa Rogera Bacona od lat są motywem przewodnim Festiwalu Nauk Ścisłych, organizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku.
Po kilkuletniej przerwie, 20 kwietnia w „Dwójce”, odbył się Gminny Festiwal Nauk Ścisłych. W tym roku uczestniczyli w nim uczniowie ze wszystkich gminnych szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku, Szkoły Podstawowej  z Łęga, Rytla i Gotelpia, Społecznej Szkoły Podstawowej „Akademia Sukcesu” z Czerska oraz uczniowie SP 2 w Czersku. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał Dyrektor Szkoły  – Maciej Jakubowski. Podczas festiwalu nastąpiła prezentacja wszystkich zgłoszonych szkół.

W hali sportowej można było podziwiać piękne lapbooki matematyczne, prace plastyczne oraz roboty, zwierzęta wykonane z brył: wielościanów, graniastosłupów i ostrosłupów, przygotowane przez uczniów. Tego dnia odbyło się wiele ciekawych konkursów, turniejów i pokazów matematyczno – fizycznych. Uczniowie klas VIII sprawdzili swoje umiejętności rywalizując w turnieju „Przy sporcie o matematyce i fizyce”. Podczas gdy część drużyny wykonywała zabawne konkurencje sportowe, pozostali zmagali się z łamigłówkami, krzyżówkami oraz rebusami matematycznymi i fizycznymi. W tym roku poziom startujących grup był  bardzo wyrównany. Tegoroczne zmagania zwyciężyli gospodarze. II miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku, III miejsce natomiast Szkoła Podstawowa z Łęga.

Czas matematycznego święta w szkole był także okazją do zaprezentowania niezwykle ciekawych i twórczych wytworów uczniowskich wykonanych w ramach projektów edukacyjnych. Pod koniec imprezy uczniowie samodzielnie przeprowadzili niecodzienne eksperymenty naukowe i wykonali ciekawe doświadczenia fizyczne. Najciekawsze doświadczenie przedstawiła drużyna Społecznej Szkoły Podstawowej „Akademia Sukcesu” w Czersku. Jury nagrodziło również drużynę z Gotelpia, która również w oryginalny sposób przedstawiła swój eksperyment fizyczny. Prezentację zespołów zakończył Dyrektor Maciej Jakubowski, podsumowując tegoroczne święto oraz  wręczając nagrody i dyplomy wszystkim uczestniczącym drużynom. Po całym dniu zmagań przygotowano słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Festiwal Nauk Ścisłych od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Jest on dowodem na to, że można bawić się fizyką i matematyką, bowiem jak mówi Immanuel Kant: „W każdej wiedzy jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki”.
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału za rok.
Odsłony: 141

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego