Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w „Dwójce”

Judyta

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Także w naszej szkole pamiętano o tych, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolną Polskę. O godzinie 8.00 poczet sztandarowy szkoły, w asyście dwóch klas ósmych, wziął udział w uroczystości, jaka odbyła się przed pomnikiem znajdującym się przy czerskim cmentarzu honorowym.

Z kolei o godzinie 10.45, blisko 70 uczniów naszej szkoły, wzięło udział w XI edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pn. „Tropem Wilczym”. Bieg poprzedzony został krótką przemową dyrektora szkoły – p. Macieja Jakubowskiego, który wprowadził uczestników w tematykę święta oraz organizowanego biegu ku pamięci żołnierzy niezłomnych.

Ponadto na lekcjach historii odbywały się prelekcje na temat obchodzonego święta, a także projekcja filmu „Inka 1946”, przedstawiającego tragiczne losy młodej sanitariuszki Danuty Siedzikównej.

M. Jakubowski

Odsłony: 372

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego