Trzecioklasiści w Trójmieście - "Poznaj Polskę"

Judyta

18 listopada klasy trzecie z naszej szkoły w ramach programu „Poznaj Polskę” pojechały na wycieczkę do Gdańska i Gdyni.

Program wycieczki był obszerny, więc z Czerska wyruszyliśmy już o 7.30. Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Europejskim Centrum Solidarności. W czasie warsztatów trzecioklasiści dowiedzieli się, że ECS mieści się na terenie dawnej stoczni, a bryła budynku wygląda jak kadłub statku. Prowadząca zajęcia rozmawiała z dziećmi o tym, czym jest stocznia i na czym polega praca stoczniowców. Uczniowie wykonali z gotowych elementów papierowy model kasku stoczniowca, ułożyli  magnetyczną układankę przedstawiającą model statku, pracując grupowo uporządkowali plansze pokazujące etapy powstawania statków. Potem obejrzeliśmy niektóre elementy wystawy stałej. Pani edukator uświadomiła dzieciom znaczenie słowa solidarność, przybliżyła postaci p. Anny Walentynowicz i p. Lecha Wałęsy oraz opowiedziała, jak zaczął się ruch „Solidarności”. Opowiedziała też dzieciom o trudnych czasach, w których wtedy żyli Polacy, o racjonowaniu żywności i innych przydatnych codziennie produktów, o długich kolejkach i pustych półkach sklepowych. Zobaczyliśmy, jak wyglądał typowy salon ówczesnej polskiej rodziny. Druga grupa uczestniczyła w zajęciach integracyjnych „Zgrana paczka”. Dzieci uświadomiły sobie, czym jest solidarna praca w zespole, uczyły się współpracy w grupie i  odpowiedzialności za działania swoje i innych.

Po wyjściu z ECS, już z przewodnikiem, udaliśmy się do Kościoła Mariackiego, który jest trzecią co do wielkości na świecie świątynią zbudowaną z cegły. Obejrzeliśmy i usłyszeliśmy ciekawe historie o znajdujących się w kościele ołtarzach, epitafiach, Tablicy Dziesięciorga Przykazań. Największą atrakcją dla dzieci był słynny zegar astronomiczny, który zostaje uruchomiony o dwunastej w południe. Na ten moment zdążyliśmy wejść do kościoła i mogliśmy zobaczyć ruchome elementy tego zegara, w postaci 23 rzeźb, znajdujących się na dwóch obracających się scenach. Później przeszliśmy na Długi Targ, który, jak powiedział pan przewodnik, zamieszkiwały kiedyś najbardziej wpływowe i najbogatsze gdańskie rodziny- bogaci kupcy, właściciele statków.  Na Długim Targu mogliśmy podziwiać zabytkowe kamienice, bogato zdobione herbami i postaciami bohaterów, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa. Usłyszeliśmy wiele, nieraz zabawnych, ciekawostek i legend związanych z tym miejscem. Tutaj, zgodnie z programem wycieczki, mieliśmy też krótki czas na wejście do sklepiku pamiątkarskiego.

Po smacznym  obiedzie udaliśmy się autokarem do Gdyni do Centrum Nauki Experyment, którego celem jest popularyzacja nauki i pobudzanie wyobraźni zwiedzających. Dzieci, dzięki interaktywnej wystawie stałej, mogły w prosty sposób poznać niezwykłe zjawiska otaczającego nas świata. Centrum Nauki było ostatnim punktem programu wycieczki. Zmęczeni, ale z głowami pełnymi wrażeń, o godzinie 19.00 powróciliśmy do Czerska, gdzie czekali na nas rodzice i opiekunowie.

Wychowawczynie klas trzecich

Odsłony: 688

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego