Wycieczka do Gdańska i Gdyni w ramach programu "Poznaj Polskę"

Marta K.

Drugoklasiści 10 listopada pojechali na wycieczkę do Trójmiasta w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Już o godzinie 6.50 zebraliśmy się pod szkołą, żeby o 7.00 wyruszyć w kierunku Gdańska. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta wraz z przewodnikiem, który opowiadał nam liczne ciekawostki. Poznaliśmy historię Bramy Stągiewnej, zobaczyliśmy Bramę Zieloną i liczne zabytki nad Motławą, dowiedzieliśmy, jak działał znany wszystkim z widokówek Żuraw, przeszliśmy przez Bramę Mariacką, by zobaczyć przepiękną Ulicę Mariacką. W tym miejscu przewodnik opowiedział nam o życiu w średniowiecznym Gdańsku. Następnie zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką. Tu także poznaliśmy wiele ciekawostek. Na koniec zobaczyliśmy zabytki usytuowane przy Długim Targu – piękne kamienice, Fontannę Neptuna i Ratusz Głównego Miasta, gdzie poznaliśmy legendę o niezwykłym herbie na fasadzie Ratusza. Na koniec przeszliśmy przez Bramę Zieloną, by udać się do autokaru i wyruszyć w dalszą drogę.
Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Experyment w Gdyni, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach HydroLab. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z nazewnictwem szkła i sprzętu laboratoryjnego, samodzielne eksperymentowanie oraz poznanie podstawowych właściwości fizyko-chemicznych wody. Na przykładzie prostych doświadczeń dzieci uczyły się samodzielnie obserwować zachodzące w przyrodzie zjawiska. Zajęcia rozwijały również wrażliwość ekologiczną i uczyły m.in. dlaczego ważne jest oszczędzanie wody. W Centrum Nauki Experyment drugoklasiści także samodzielnie zwiedzali interaktywne wystawy, gdzie mogli eksperymentować w zakresie wielu różnych dziedzin – poznawali ciekawostki dotyczące ciała człowieka, zwierząt i roślin, ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy, eksperymentowali z magnesami i wodą, mogli doświadczyć trzęsienia ziemi, rozpoznawać tropy zwierząt, zobaczyć iluzje optyczne, zobaczyć, jak wygląda własny szkielet, spróbować poruszania się na wózku inwalidzkim, sprawdzić, jak głośno są w stanie krzyczeć, pobawić się w archeologów i zrobić wiele innych ciekawych rzeczy.
Następnie zjedliśmy pyszny, dwudaniowy obiad. Po nim udaliśmy się do ostatniego punktu programu wycieczki, czyli do Europejskiego Centrum Solidarności. W jego sąsiedztwie zobaczyliśmy bardzo ważny dla Gdańska i Polski Pomnik Poległych Stoczniowców – czyli słynne trzy krzyże – który upamiętnia ofiary wydarzeń Grudnia 1970 r. Europejskie Centrum Solidarności mieści się w pięknym, nowoczesnym budynku, celem jego działalności jest „upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”. Nasza wizyta w tym miejscu nie była długa, udało nam się jednak obejrzeć wystawę stałą, która przedstawia współczesną historię Polski.
Po wizycie w ECS udaliśmy się w drogę powrotną do Czerska. Natężenie ruchu wynikające z rozpoczynającego się długiego weekendu oraz remonty dróg sprawiły, że podróż ta trwała nieco dłużej, niż zakładaliśmy. Zadowoleni, ale zmęczeni dotarliśmy do Czerska około 19.30.

 

 

Odsłony: 756

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego