Światowy Dzień Recyklingu

Judyta

W bieżącym roku obchody Światowego Dnia Recyklingu przypadły na piątek 18 marca.

Recykling to coś, co powinniśmy brać pod uwagę każdego dnia. Światowy Dzień Recyklingu ma na celu promowanie troski o planetę. Tylko odzyskiwanie surowców z odpadów może uratować Ziemię.
Głównym celem jest edukacja i promocja recyklingu, który ma pomóc w zachowaniu dla przyszłych pokoleń 6 podstawowych zasobów (woda, powietrze, węgiel, ropa, gaz ziemny i minerały). Duży nacisk kładzie się też na siódmy zasób, jakim są odpady. To właśnie w ich recyklingu dostrzega się szansę na ratunek dla środowiska. A zdecydowanie potrzebuje ono ratunku. Każdego roku wyrzucamy do kosza 2 miliardy (!) ton śmieci. W Europie tylko 30% z nich podlega recyklingowi. Plastik jest wszędzie wokół nas: pijemy z niego wodę, spożywamy jedzenie, nosimy go na sobie. Rozwój technologii i konsumpcjonizmu spowodował, że co sezon kupujemy nowe sprzęty, ubrania, telefony. Przez ostatnie pół wieku wykorzystaliśmy więcej zasobów niż przez cały okres istnienia ludzi! Takie zachowanie powoduje śmierć zwierząt, roślin, zatrucie wody, ziem, ocieplenie klimatu, klęski żywiołowe, a w przyszłości może oznaczać wojny o pożywienie i dostęp do wody.

Recyklingiem nazywamy odzyskiwanie i powtórne wykorzystywanie odpadów przy tworzeniu nowych produktów. Wiele kroków zostało już podjętych. Segregujemy nasze śmieci do odpowiednich pojemników, korzystamy z plastiku z recyklingu, nie używamy jednorazowych naczyń. Recykling to jednak nie tylko pilnowanie odpowiedniego kosza przy wyrzucaniu butelki od wody. To codzienne decyzje, które z czasem stają się nawykami. Jeszcze lepsze od recyklingu jednorazowej plastikowej butelki będzie nieużywanie jej wcale. Butelka wielokrotnego użytku, materiałowa torba na zakupy, niekupowanie owoców i warzyw zapakowanych w plastik – w ciągu jednego dnia możemy zaoszczędzić nawet kilogram odpadów!

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Centrum ElektroEkologii. Celem zajęć była edukacja i tworzenie prawidłowych ekonawyków wśród młodzieży, m.in. jak postępować ze zużytym sprzętem elektronicznym. Po zajęciach wiemy, czym są elektrośmieci, gdzie należy je składować, rozumiemy zakaz samodzielnego demontażu elektrośmieci, potrafimy nazwać cenne surowce znajdujące się w elektrośmieciach, rozumiemy na czym polega recykling elektrośmieci, potrzebę podejmowania aktywnych działań szkolnych lub dołączania do już istniejących.

M. Narloch

Odsłony: 910

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego