Światowy Tydzień Mózgu

Judyta

Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w zajęciach online w ramach Światowego Tygodnia Mózgu organizowanych przez uczelnie wyższe i placówki badawcze.

W ramach wydarzenia zaplanowano mnóstwo ciekawych wykładów i warsztatów laboratoryjnych oraz innych wiele atrakcji, konkursów, rebusów i nagrań, z których można było skorzystać w dowolnym czasie. Tematyka proponowanych prelekcji dotyczyła funkcjonowania układu nerwowego, uczuć, charakterów, wpływu diety i snu na mózg. Mogliśmy poznać mózg osoby zakochanej, załamanej, psychopaty, kobiety i mężczyzny, a także dowiedzieć się jak o niego dbać. Oto nasze wnioski:

• należy jeść zgodnie z piramidą żywienia, w której warzywa to podstawa, a posiłki zawierają tłuszcze. Mózg nie może prawidłowo pracować bez tłuszczu. Groźne dla naszego mózgu jest śmieciowe, przetworzone jedzenie, bogate zarówno w nasycone kwasy tłuszczowe, jak i w nadmiar węglowodanów, który zaburza przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi w mózgu.

• Konieczny jest wysiłek fizyczny. Pod wpływem ruchu w mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe. Badania dowodzą, że osoby, które nie ćwiczą, mają ryzyko depresji o 44% większe niż w przypadku ludzi ćwiczących jedną lub dwie godziny tygodniowo. Co ciekawe, z badań wynika, że wielu przypadkom depresji dałoby się zapobiec, gdyby ludzie ćwiczyli zaledwie jedną godzinę tygodniowo. Ruch wpływa także pozytywnie na plastyczność mózgu i utrzymanie funkcji poznawczych nie tylko u osób starszych.

• Rusz głową! Nie wolno wpadać w lenistwo intelektualne, trzeba ciągle gimnastykować mózg np.: słuchając muzyki, rozwijając hobby i pasje, czytając książki, rozwiązując rebusy, ucząc się nowych rzeczy.

• Nie pal, nie bierz narkotyków, ogranicz alkohol. Wszystkie używki mają dewastujący wpływ na mózg i prowadzą do jego degeneracji.

• Wysypiaj się! Chroniczne niewyspanie sprzyjać może rozwojowi choroby Alzheimera. Brak snu zwiększa m.in. poziom beta-amyloidu – białka odpowiedzialnego za degenerację neuronów - w płynie mózgowo-rdzeniowym.

M. Narloch

 

Odsłony: 931

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego