Propozycja zajęć świetlicowych od 12.04.2021 do 16.04.2021

Magiczny świat teatru - z wizytą na widowni i scenie.

Teatr to magiczne miejsce, gdzie na żywo możemy oglądać aktorów. Jego szczególny nastrój powoduje, że pamiętamy naszą wizytę w teatrze na długo. Jest niezwykłym i tajemniczym miejscem. Wraz z odsłonięciem kurtyny odkrywamy magiczne sekrety i przeżywamy niesamowite historie wraz z aktorami. Teatr wciąga nas w świat przygody i fantazji , błyskawicznie uruchamia wyobraźnię, pozwala na odbycie niecodziennej podróży, pełnej wrażeń, niezwykłych przygód i niezapomnianych emocji. Z czym kojarzy się nam teatr? Ze sceną, z publicznością, kurtyną, aktorami, ciekawą sztuką, z widownią, kasą i biletami.

Najważniejsza jednak w teatrze jest widownia, scena i aktorzy na scenie.

Widownia to część teatru przeznaczonego dla widzów. Podstawową rolą widowni jest zapewnienie widzom jak najlepszego odbioru widowiska. Widownia graniczy bezpośrednio ze sceną i składa się najczęściej z parteru. W tradycyjnym teatrze na widowi znajdują się wygodne fotele ustawione w rzędach. Każde miejsce jest numerowane. Widownia przeznaczona jest dla widza. Widz nie spóźnia się na spektakl, nie je na widowni, unika głośnych rozmów, komentowania na bieżąco gry aktorskiej, nagradza artystów oklaskami.

Scena to miejsce przeznaczone do wystawiania utworów, usytuowana zazwyczaj powyżej widowni i oddzielona od niej kurtyną. Stanowi przestrzeń prezentacji gry aktora. Ze sceny aktor kieruje uwagą widza, rozśmiesza, wzrusza, zasmuca, czasami tańczy, śpiewa, gestykuluje, robi dziwne miny.

Zasłoną w oknie sceny jest kurtyna . To granica między aktorem a widzem. Jest ruchoma, może być podnoszona lub rozsuwana, najczęściej jest to kotara wykonana z ciężkiej tkaniny. Sama atmosfera natomiast leży w rękach aktorów, którzy przenoszą nas w magiczny świat.\

Zapoznajcie się z prezentacją dotyczącą teatru i jego rodzajów oraz osób pracujących w teatrze: TEATR, a także jak powstaje spektakl teatralny.

W teatrze dla dzieci najczęściej wystawiane są bajki i baśnie. Jednym z najsłynniejszych baśniopisarzy jest Hans Christian Andersen. To duński pisarz, którego znamy z pięknych baśni. Do pisania zainspirowała go babcia, która w dzieciństwie opowiadała mu mnóstwo niezwykłych historii. Na początku Andersen nie chciał pisać baśni dla dzieci. Uważał, że jego baśnie to historie dla dorosłych czytelników. A jednak zdobyły serca również i najmłodszych. Do dziś baśnie Andersena zostały przetłumaczone na 80 języków i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci na całym świecie. To uniwersalne opowieści, z których płyną ponadczasowe prawdy, dlatego warto się z nimi zapoznać. Zapadają w pamięć i oczarowują każdego. Zapraszamy do oglądnięcia lub przeczytania najpopularniejszych z nich razem z nami. Poniżej prezentujemy streszczenia 5 najpopularniejszych i najbardziej znanych baśni Andersena.

Królowa Śniegu

Baśń opowiada o parze dziecięcych przyjaciół – Kaju i Gerdzie. Pewnego dnia do oka Kaja wpada odłamek diabelskiego zwierciadła, które odmienia chłopca. Staje się on niegrzeczny, samolubny i nieczuły. Zostaje zwabiony przez złą królową – władczynię lodowej krainy i dociera za nią do jej zamku. Gerda tęskniąca za swym przyjacielem, postanawia go odszukać. Narażając własne życie na niebezpieczeństwo, wybiera się w podróż w poszukiwaniu Kaja. Po wielu przygodach udaje się jej odnaleźć chłopca i sprowadzić go z powrotem do domu. Prawdziwa przyjaźń Gerdy ratuje również duszę Kaja – chłopiec znowu odzyskuje dawne spojrzenie na świat i staje się dobry.

Mała syrenka

Ta baśń to opowieść o prawdziwej miłości, która jest silniejsza od wszystkiego. Bohaterką baśni jest syrenka (półkobieta – półryba), która zgodnie z tradycją w wieku piętnastu lat może wypłynąć na powierzchnię oceanu i zobaczyć, co się nad nią znajduje. Gdy syrenka wynurzyła się z głębin, zauważyła płynącego statkiem pięknego księcia, w którym od razu się zakochała. Gdy nadeszła burza, a statek z księciem został zatopiony, syrenka rzuciła się na ratunek. Wyłowiła z głębin księcia i wyrzuciła go na ląd. Mężczyzna po odzyskaniu przytomności próbował odnaleźć tajemniczą wybawicielkę. Syrenka zapragnęła stać się człowiekiem, by ujawnić się ukochanemu. Najpierw jednak musiała stracić rybi ogon. Pomogła jej w tym podstępna, stara wiedźma, która dając jej nogi, odebrała jej język. Niema kobieta odnalazła księcia, ale ten jej nie rozpoznał. Mimo to, szybko się z nią zaprzyjaźnił i spędzał z nią dużo czasu. Zmuszony przez ojca poślubił dziewczynę, której nie kochał, a syrenka musiała być świadkiem tego wydarzenia. Z rozpaczy postanowiła skoczyć do morza i zakończyć życie.

Calineczka

Baśń opowiada o małej dziewczynce, która powstała z ziarna zasadzonego w ziemi przez kobietę, która nie mogła mieć dzieci. Calineczka piękna jak kwiat zostaje jednak porwana. Najpierw kradnie ją stara ropucha, która widzi w niej synową. Z opresji ratują Calineczkę motyl i rybki. Następnie dziewczynkę porywa chrabąszcz, ale ostatecznie ją porzuca. Calineczkę przygarnia polna myszka, ale ta oddaje ją kretowi, by stali się małżeństwem. Załamana dziewczynka ostatecznie zostaje uratowana przez jaskółkę i zaniesiona na pole kwiatów. Tam poznaje króla elfów, w którym zakochuje się z wzajemnością.

Nowe szaty cesarza

Jest to opowieść o próżnym władcy, który lubi się stroić w drogie i piękne szaty. Na dworze pojawiają się fałszywi tkacze, którzy obiecują utkać niezwykły materiał, który będzie niedostępny dla oczu głupców. Władca chętnie zamawia więc u tkaczy nowe szaty. Ci nie dostarczają władcy żadnego materiału, a dworscy urzędnicy, którzy odkryli oszustwo – postanawiają oszukać władcę i skłamać, iż widzą jego niewidzialne szaty. Kłamstwo się coraz bardziej szerzy i wkrótce niewidzialne szaty „widzą” wszyscy poddani, bo nie chcą być posądzeni o głupotę.

Brzydkie kaczątko

Baśń opowiada o łabędziu, które przypadkowo wykluwa się z jajka, które wysiaduje kaczka. Kaczka bierze pisklę za swoje własne, choć te mocno odstaje wyglądem od pozostałej gromadki. Mały łabędź czuje się odepchnięty i nierozumiany. Nie czuje się dobrze w swojej kaczej rodzinie, dlatego odłącza się od stada i wyrusza w samotną podróż z niebezpiecznymi przygodami. Na końcu tej podróży dostrzega stado pięknych ptaków, którymi się zachwyca. Ptaki podpływają do łabędzia i biorą go za swojego brata. Gdy brzydkie kaczątko przegląda się w tafli wody dostrzega, że tak naprawdę jest pięknym łabędziem.

 

Skąd biorą się konflikty? Jak im zaradzić?

Konflikt jest zjawiskiem wpisanym w życie. Tam, gdzie żyją ludzie, tam są konflikty. Ludzie różnią się między sobą, a każdy z nas jest jedyną w swoim rodzaju niepowtarzalną jednostką. Inaczej wyglądamy, mamy swoje poglądy, potrzeby i oczekiwania. Niemożliwe jest funkcjonowanie ludzi bez konfliktów. Każdy jest inny, każdy broni swoich racji, przekonań. W tej sytuacji jedną z najważniejszych umiejętności staje się umiejętność rozwiązywania konfliktów – nieunikania ich. Dzieci w szkole często obrażają się i wyzywają, śmieją się z ubrania kolegi, z jego zachowania, wyglądu. Oto kilka sposobów na próbę rozwiązywania konfliktów:

 

Dźwięki mniej lub bardziej przyjazne w naszym życiu.

Aby odebrać dźwięk potrzebny jest narząd słuchu i prawidłowo działający ośrodek słuchu w mózgu. Jeszcze do niedawna zwykłe, codzienne natężenie dźwięków otoczenia nie było na tyle wysokie by sprawiać problemy. Jednak problem ten rośnie wraz z rozwojem cywilizacji. Coraz trudniej znaleźć miejsce, gdzie ilość bodźców dźwiękowych jest niska. Niestety, hałas jest codziennością dla wielu uczniów i negatywnie wpływa na zdolność uczenia się. Każdego dnia są oni narażeni na hałas dochodzący nawet do 130 decybeli, podczas gdy dźwięk na poziomie 85-90 decybeli może już uszkadzać słuch. Skutki, jakie niesie za sobą hałas, to nie tylko spadek koncentracji, pogarszające się samopoczucie i wzmagająca się nadpobudliwość, ale przede wszystkim obniżona sprawność pracy mózgu i przyswajania nowych informacji. Istnieje kilka nowoczesnych technologii, które pomagają obniżyć poziom hałasu. Jedną z najskuteczniejszych metod na obniżenie hałasu oraz poprawienie zrozumiałości mowy jest zastosowanie sufitów dźwiękochłonnych. Mogą one obniżyć poziom hałasu nawet aż o 10 decybeli. Jednak my sami musimy dbać o to by nie zachowywać się zbyt głośno z uwagi na szkodliwość hałasu dla naszego zdrowia. Konsekwencje długotrwałego hałasu

 

Odsłony: 1365