PODSUMOWANIE ZIMOWISKA

Administrator

Jak co roku  pierwszy tydzień zimowych ferii uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku, spędzili na zimowisku zorganizowanym przez Aktywną Dwójkę – Stowarzyszenie „Barka”. Z roku na rok zainteresowanie zimową formą wypoczynku w szkole oraz potrzeba organizacji czasu wolnego dla uczniów jest co raz większa. Z zimowiska skorzystało w tym roku łącznie 83 uczniów (47 uczniów klas IV – V SP oraz 36 najmłodszych – uczniów klas I - III). Każdy dzień tygodnia dostarczył uczestnikom innych atrakcji. Poniedziałek rozpoczął się od spotkania z panem Markiem Jasnochem przedstawicielem czerskiego Komisariatu Policji i pogadanki na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Tego samego dnia można było wyżyć się podczas warsztatów artystycznych prowadzonych przez firmę „Warsztaty z Uśmiechem”. Pod czujnym okiem pań prowadzących zajęcia, dzieci wyrabiały przepiękne kolorowe świeczki i pachnące mydełka.

Wtorek był dla grupy starszej dniem rekreacji wodnej na basenie w Chojnicach, natomiast nasi najmłodsi uczestnicy pojechali tego dnia na wycieczkę do Tucholi, gdzie obejrzeli spektakl „Baśnie i legendy Dalekiego Wschodu” oraz uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych, zorganizowanych przez Technikum Leśne w Tucholi.

W środę dzieci ze starszej grupy uczestniczyły w warsztatach z robotyki.  Pod okiem fachowca tworzyły własne roboty oraz  uczyły się je programować. Młodsze dzieci tego dnia były zajęte przez Koło Naukowe z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Pod okiem studentów wzięły udział w grze terenowej „Akademia młodego ratownika” .  Tego dnia dzieci uczestniczyły również w zajęciach psychologicznych na temat  radzenia sobie w trudnej sytuacji oraz przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom i uzależnieniom.

Czwartkowa wycieczka do Gdyni  dla starszej grupy, to naukowe zajęcia w Oceanarium. Uczestnicy wycieczki, podczas warsztatów przyrodniczych, poznali zadziwiający świat rekinów oraz mogli podziwiać niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Na koniec dzieci obejrzały film „Jumanji. Następny poziom”. Młodsza grupa wybrała się tego dnia na spotkanie ze strażakami z  Straży Pożarnej w Czersku. Dzieci zwiedziły siedzibę straży i usłyszały wiele historii z życia Czerskiej Straży Pożarnej

Ostatni dzień ferii był bardzo zróżnicowany. W małych grupach dzieci uczestniczyły w warsztatach psychologicznych, integracyjnych, zajęciach sportowych i tanecznych, zajęciach robotycznych i artystycznych. Doskonaliły umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wykonywały laurki dla Babci i Dziadka. Chociaż zima nie zapewniła nam śniegu, dzieci ulepiły swojego własnego bałwanka, wykazując się kreatywnością i ciekawymi pomysłami.

Każdego dnia można też było pograć w tenisa stołowego. Za swoje codzienne zaangażowanie  i aktywny udział w zimowisku wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze i drobne upominki. Radości nie było końca, kiedy okazało się, że można było wziąć do domu własnoręcznie wykonane pamiątki dla rodziców, w formie zapachowych świec i mydełek.

 Realizacja tak wielu ciekawych zajęć możliwa była dzięki dotacji z Gminy Czersk, którą otrzymaliśmy na realizację programu profilaktycznego pt. „Mówię NIE – Wybieram lepsze życie!” oraz środkom własnym Stowarzyszenia, zbieranym podczas balu charytatywnego i naszym życzliwym i otwartym na dziecięce potrzeby sponsorom: „Piekarni Magdalenka” Państwa Sobierajów i Hurtowni „Wędlinka” Państwa Czerwickich, za co Stowarzyszenie serdecznie dziękuje. Dzięki ofiarodawcom możliwe było przygotowanie smacznych i zdrowych śniadań i obiadów każdego dnia.

„Barka” gorąco dziękuje nie tylko sponsorom ale i nauczycielom – wolontariuszom, którzy umożliwili realizację tego przedsięwzięcia, wspierając organizację zimowiska swoim wolnym czasem i ciekawymi pomysłami. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji choć w minimalnym stopniu zaspokoiliśmy potrzeby uczniów i rodziców najmłodszych dzieci, zapewniając wszystkim codzienne wyżywienie, bezpieczeństwo i ciekawie zorganizowany czas wolny od zajęć szkolnych.

 

mat.  Aktywna Dwójka  – Stowarzyszenie „Barka”

 

Odsłony: 980

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego