Nie warto palić! Szkolna Kampania Antynikotynowa

Iwona

W naszej szkole corocznie grudzień był miesiącem, w którym szczególnie uczulaliśmy na kwestię negatywnych skutków czynnego i biernego palenia tytoniu oraz nakłanialiśmy do zaprzestania używania wyrobów tytoniowych w jakiejkolwiek formie. Obecna kampania jest wyjątkowo trudna, z uwagi na naszą izolację. Jednak problem pozostaje niezmienny i bardzo niebezpieczny, dlatego jeszcze raz kochani uczniowie!

                                                                                  NIE WARTO PALIĆ!

W dymie tytoniowym zawartych jest ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych.

Palenie papierosów zawsze niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne. Palacze są szczególnie narażeni min na:

- Nowotwory: płuc, krtani, przełyku, gardła, pęcherza, szyjki macicy, nerek, jamy ustnej, trzustki, żołądka.

- Choroby układu krążenia- chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty.

- Choroby układu oddechowego: płuc (np. rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Palenie tytoniu nie tylko naraża organizm człowieka na poważniejsze problemy zdrowotne, ale także przyczynia się do pogorszenia wyglądu skóry. Wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się proces gojenia ran, zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądzik oraz łuszczyca), dermatolodzy mówią o „tytoniowej twarzy”, a także jest powodem przebarwień zębów, żółtych palców, nieświeżego oddechu.

 

  Zachęcam do zapoznania się z kampanią Fundacji Aflofarm „Nie spal się na starcie!”, której zadaniem jest promowanie postaw antynikotynowych wśród młodzieży w wieku 12-16 lat, a zwłaszcza walka z sięganiem po pierwszego papierosa.

Niestety problem uzależnienia zaczyna się właśnie od tej pierwszej decyzji :(

Każdego dnia w naszym kraju 500 nastolatków zaczyna palić papierosy, rocznie to aż 180 tysięcy nowych ofiar nałogu. Aż połowa dzieci w wieku 12 - 16 lat ma już za sobą inicjację tytoniową, a młodym ludziom wystarczy nawet jeden papieros, aby się uzależnić. Nałóg jest dla nich nieporównywalnie bardziej szkodliwy niż dla dorosłych: papierosy nie tylko wpływają na zdolność koncentracji, nauki ale także dewastują organizm młodego człowieka. Kampania „Nie spal się na starcie” ma za zadanie uświadomić, że nie warto tego robić. Palenie papierosów powoduje tym gorsze zmiany w organizmie, im człowiek jest młodszy. Niektóre skutki palenia ujawniają się bardzo szybko. Zazwyczaj po pierwszym zaciągnięciu się dymem nastolatek zaczyna kaszleć – to oznaka obrony organizmu przed szkodliwymi substancjami.

 Kliknij w link: https://www.youtube.com/watch?v=bXlUbaKfyzI

                  http://www.niespalsienastarcie.pl/o-kampanii/

 

                                                                                                                                                                               Iwona Lorczak- pedagog

Odsłony: 137

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego