Wizyta leśniczego

Marta K.

13 grudnia 2019 r. na zaproszenie pani Lucyny Laski i Katarzyny Klaman , do naszej szkoły zawitał pan leśniczy Eligiusz Osowicki z Leśnictwa Czersk, który przeprowadził pogadankę o zimowym i odpowiedzialnym dokarmianiu zwierząt i ptaków.

Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, które mają ograniczony dostęp do pożywienia oraz wody. Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych i ptaków to prawdziwa sztuka. Pan Osowicki w bardzo dokładny i interesujący sposób przekazał uczniom klasy II b i III c wiedzę na ten temat.

„Dokarmianie” jak sama nazwa wskazuje jest częściową pomocą zwierzętom w trudnych warunkach środowiskowych. Dokarmiać należy systematycznie i w stałych miejscach. Trzeba pamiętać, że ptakom nie należy podawać pieczywa, gdyż zawiera ono sól, substancje ulepszające oraz konserwanty. Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm. Ptaki odwiedzające „leśne stołówki”, powinny w nich znaleźć drobną kaszę, słoneczniki, pestki dyni, jabłka, niesoloną słoninę oraz kule tłuszczowe. Bardzo ważne jest również pojenie ptaków zimą. Takie karmy dla ptaków można wykonać samodzielnie. Wystarczy uformować kulę z kostki smalcu, oblepić ją ulubionymi przez ptaki nasionkami i umieścić w siatce lub pudełeczku.

Uczniowie obu klas w wielkim skupieniu słuchali informacji przekazywanych przez pana leśniczego. Z zaangażowaniem odpowiadali na pytania i sami go dopytywali o sposób dokarmiania.
Z okazji nadchodzących świąt dzieci otrzymały karmę dla ptaszków a dla siebie słodkie cukiereczki. Uśmiechami i oklaskami podziękowały panu leśniczemu za wizytę i przekazały mu upieczone przez siebie ciasteczka na choinkę oraz papierowe ozdoby. Następnie udały się z nauczycielkami do pobliskiego terenu zielonego przy szkole i parku. Tam zorganizowały „ptasią stołówkę”.

L.L i K.K

 

 

Odsłony: 367

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego