Kolejny Festiwal Nauk Ścisłych za nami!

Administrator

Kolejny Festiwal Nauk Ścisłych za nami!

 „Kto lekceważy osiągnięcia matematyki, przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych  nauk ścisłych i nie może poznać świata!”-  słowa Rogera Bacona od lat są motywem przewodnim Festiwalu Nauk Ścisłych, organizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku.

Tegoroczny festiwal odbył się w piątek, 10 maja na hali sportowej. Jak co roku uczestniczyli w nim uczniowie z sąsiednich miejscowości: Łęga, Szlachty i Osiecznej. Po raz pierwszy w rozgrywkach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, w związku z czym gościliśmy w naszych progach również kolegów i koleżanki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonała Dyrektor Szkoły  – Ewa  Wrycza. Podczas festiwalu nastąpiła prezentacja wszystkich zgłoszonych szkół. Na hali sportowej można było podziwiać piękne roboty i zwierzęta wykonane z brył: wielościanów, graniastosłupów i ostrosłupów, przygotowane przez uczniów. Tego dnia odbyło się wiele ciekawych konkursów, turniejów i pokazów matematyczno – fizycznych. Uczniowie klas VIII sprawdzili swoje umiejętności rywalizując w turnieju „Przy sporcie o matematyce”. Podczas gdy część drużyny wykonywała zabawne konkurencje sportowe, pozostali zmagali się z łamigłówkami, krzyżówkami i rebusami matematycznymi. W tym roku poziom startujących grup był  bardzo wyrównany. Tegoroczne zmagania zwyciężyli gospodarze. II miejsce zdobyła drużyna ze Szlachty. Po wszystkich konkurencjach dwie drużyny: ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej z Łęga uzyskały ten sam wynik, organizatorzy musieli więc zrobić dogrywkę. Po zaciętej walce, ostatecznie III miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku, która błyskawicznie ułożyła układankę tangramową.

W tym samym czasie uczniowie klas III zmagali się z trudniejszymi zadaniami, walcząc o tytuł „Omnibus Matematyczno-Fizyczny”. W tej konkurencji najlepsze były uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku. Konkurs wygrała Marzena Leper z klasy III c, II miejsce zdobyła Paulina Pestka również z  klasy III c, a trzecie – Paweł Brzeziński z klasy VIIIa. Wyróżniono również uczniów, którzy uzyskali najwyższy wynik wśród startujących ze swojej szkoły macierzystej. Wśród uczniów z Łęga  najlepiej  wypadły Liwia Redzimska i Celina Brzoskowska,  natomiast ze Szlachty – Agata Szlachcikowska i Karolina Piesik.

Czas matematycznego święta w szkole był także okazją do zaprezentowania niezwykle ciekawych i twórczych wytworów uczniowskich wykonanych w ramach projektów edukacyjnych. Pod koniec imprezy uczniowie samodzielnie przeprowadzili niecodzienne eksperymenty naukowe i wykonali ciekawe doświadczenia fizyczne. Prezentację zespołów zakończyła wicedyrektor Justyna Prolejko, wręczając puchary, nagrody i dyplomy najlepszym uczniom oraz nagradzając wszystkich uczestników turnieju. Po całym dniu zmagań przygotowano słodki poczęstunek.

Organizatorzy serdecznie dziękują Panu Burmistrzowi oraz pracownikom Urzędu Miejskiego w Czersku, Aktywnej Dwójce – Stowarzyszeniu „Barka”  za ufundowanie pucharów i nagród dla uczestników festiwalu.

 Festiwal Nauk Ścisłych od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Jest on dowodem na to, że można bawić się fizyką i matematyką, bowiem jak mówi Immanuel Kant: „W każdej wiedzy jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki”.
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału za rok.

 

Odsłony: 588

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego